بورس

چرا رشد درآمد فروش این صنعت توان مقابله با شاخص را نداشت؟/ گزارش ماهانه عملکرد صنعت کانی‌های فلزی

[ad_1]

اقتصادآنلاین – رجا ابوطالبی؛ صنعت استخراج کانی‌های فلزی ماه نسبتا خوبی را، حتی شاید به واسطه بورس کالا، پشت سر گذاشت. از عدم فروش کبافق که البته در این ماه امری عادیست بگذریم مابقی شرکت‌ها، هرچند کم، درآمد حاصل از فروش محصولات خو را ارتقا دادند. در این بین بعضی از شرکت‌ها مانند فزر، کنور و کگهر توانستند بیشترین درآمد فروش خود را طی سالیان اخیر کسب کنند. اما حتی همین دو شرکت نیز توان مقابله با روند پرقدرت شاخص را نداشته و نتوانستند با آن همسو شوند. شاید یکی دیگر از علت‌های آن، انتظار کاهش درآمد فروش شرکت‌ها در تیر ماه است. از طرفی مدتهاست که قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی نزولی است که به تبع آن سودسازی شرکتها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در ادامه شما میتوانیدشرکتهای مورد بررسی را به تفکیک فروش داخلی و صادراتی و همچنین چرایی کاهش یا افزایش درآمد فروش آنهارا ملاحظه بفرمایید تا تصمیم‌گیری بهینه تری برای سرمایه‌گذاری خود اتخاذ فرمایید.

۱. شرکت باما (کاما) در خرداد ماه به درآمد فروش ۱۹۸ میلیارد تومانی رسید که نسبت به ماه گذشته آن ۱۷۷% افزایش پیدا کرده است. ازعلت آن میتوان به حجم قابل توجه صادراتی شرکت در این ماه اشاره کرد. شرکت در ماه گذشته درآمد از صادرات را تجربه نکره بود.

فروش ماهانه کامافروش ماهانه کاما۱

۲. شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) در خرداد ماه به درآمد فروش ۴۹۲۹  میلیارد تومانی رسید که نسبت به ماه گذشته آن تقریبا تغییری نداشته است.

فروش ماهانه کچادفروش ماهانه کچاد۱

۳. شرکت معدنی دماوند (کدما) در خرداد ماه به درآمد فروش ۹.۴ میلیارد تومانی رسید که نسبت به ماه گذشته آن ۱۶۸% افزایش پیدا کرده است. ازعلت آن میتوان به افزایش ۶۲ درصدی نرخ فروش یکی از محصولات استراتژیک شرکت (کنسانتره سرب) اشاره کرد. این محصول ماه گذشته نیز ۱۴ درصد رشد قیمت داشت. این درآمد فروش برابر است با درآمد فروش شرکت در خرداد ماه ۱۴۰۱

فروش ماهانه کدما

۴. شرکت معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) در خرداد ماه به درآمد فروش ۴۲۱۰ میلیارد تومانی رسید که نسبت به ماه گذشته آن ۹% افزایش پیدا کرده است. ازعلت آن میتوان به افزایش ۸ و ۱۲ درصدی نرخ فروش استراتژیک ترین محصولات شرکت یعنی گندله و کنسانتره سنگ آهن اشاره کرد.

فروش ماهانه کگلفروش ماهانه کگل۱

۵. شرکت پویا زرکان آق دره (فزر) در خرداد ماه به درآمد فروش ۶۴ میلیارد تومانی رسید که نسبت به ماه گذشته آن ۱۲% افزایش پیدا کرده است. رکورد فروش شرکت در دو سال گذشته!

فروش ماهانه فزر

۶. شرکت معادن منگنز ایران (کمنگنز) در خرداد ماه به درآمد فروش ۴۲ میلیارد تومانی رسید که نسبت به ماه گذشته آن ۴۲٪ افزایش پیدا کرده است. ازعلت آن میتوان به افزایش ۹ درصدی نرخ فروش تک محصول شرکت یعنی سنگ منگنز دانه بندی اشاره کرد. همچنین حجم فروش شرکت نیز ۲۶٪ رشد داشت.

فروش ماهانه کمنگنز

۷. شرکت معادن بافق (کبافق) در خرداد ماه درآمد فروشی را تجربه نکرده است.

فروش ماهانه کبافقفروش ماهانه کبافق۱

۸. شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبا نور (کنور) در خرداد ماه به درآمد فروش ۷۰۳ میلیارد تومانی رسید که نسبت به ماه گذشته آن ۸۷% افزایش پیدا کرده است. ازعلت آن میتوان به افزایش ۶۹% مقدار فروش شرکت در کنار افزایش ۵ درصدی نرخ فروش محصول خود یعنی کنسانتره خشک اشاره کرد. لازم به ذکر است این محصول ۵۳٪ از حجم فروش شرکت را بر عهده داشت. رکورد فروش شرکت در دو سال گذشته!

فروش ماهانه کنور

۹. شرکت سنگ آهن گهر زمین (کگهر) در خرداد ماه به درآمد فروش ۵۰۴۴ میلیارد تومانی رسید که نسبت به ماه گذشته آن ۲۲% افزایش پیدا کرده است. ازعلت آن میتوان به افزایش ۴۵% مقدار فروش شرکت در کنار افزایش ۵ و ۱۱ درصدی نرخ فروش محصولات بورسی خود یعنی کنسانتره و گندله اشاره کرد. لازم به ذکر است این محصولات ۷۲٪ از حجم فروش شرکت را بر عهده داشت. رکورد فروش شرکت در دو سال گذشته!

فروش ماهانه کگهرفروش ماهانه کگهر۱

 

 

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا