ارز دیجیتال

گوگل مسابقه “یادزدایی ماشینی” را برای حفظ حریم خصوصی داده‌ها برگزار می‌کند

[ad_1]

گوگل با حرکتی جسورانه برای حفظ حقوق حریم خصوصی داده‌ها، مسابقه “یادزدایی ماشینی (Machine Unlearning)” را به زودی برگزار می‌کند. این ابتکار با هدف توسعه الگوریتم‌هایی صورت می‌گیرد که بطور انتخابی داده‌های حساس را از سیستم‌های هوش مصنوعی حذف می‌کنند و باعث مطابقت با استانداردهای جهانی مربوط به حقوق حریم خصوصی داده‌ها می‌شوند. شرکت در این مسابقه پیشگامانه برای تمامی شرکت‌کنندگان آزاد است، و از اواسط ماه جولای تا اواسط ماه سپتامبر برگزار خواهد شد.

به گزارش والکس و به نقل از cryptopolitan، یادگیری ماشینی، به عنوان یک جزء حیاتی برای هوش مصنوعی محسوب می‌شود، که با تولید محتوای جدید، معضلات پیش‌بینی و پاسخ به پرسش‌های پیچیده و مشکلات را حل کرده است. با این حال، نگرانی‌ها درباره نقض حریم خصوصی داده‌ها به طور چشمگیری افزایش یافته است. سودجویان با بهره‌گیری از ضعف‌های الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، برای تهدیدات سایبری، مسموم کردن داده‌ها، محرومیت از دسترسی آنلاین، سرقت هویت از طریق تشخیص چهره و ایجاد دیپ‌فیک‌های متقاعدکننده استفاده می‌کنند.

با توجه به این چالش‌ها، گوگل با ابتکار جدید خود در خط مقدم اعطای کنترل بیشتر به افراد برای نظارت روی اطلاعات حساس خود قرار گرفته است. یادزدایی ماشینی شامل آموزش الگوریتم‌ها برای فراموش کردن داده‌هایی می‌شود که پیش از این با آنها روبرو شده‌اند، به طوری که عملکرد کلی آنها حفظ شود. با فراموش کردن گزینشی، گوگل به امکان حذف مجموعه‌ داده‌های خاص از سیستم‌های یادگیری ماشینی خود می‌پردازد، تا با حفظ عملکرد، پیروی از مقررات در زمینه داده‌ را تسهیل کند.

یادزدایی ماشینی

رعایت مقررات داده‌ای

یادزدایی ماشینی با چشم‌انداز همیشه در حال تکامل مقررات داده‌ها و حقوق افراد همسو می‌شود. مقامات حفاظت از داده‌ها می‌توانند شرکت‌ها را مجبور به حذف داده‌هایی کنند که به‌صورت غیرقانونی بدست آمده‌اند. طبق دستورالعمل‌های مقررات حفاظت از داده‌های عمومی اروپا (GDPR)، افراد می‌توانند در صورت نگرانی درباره‌ی اطلاعاتی که ارائه می‌دهند، درخواست حذف داده‌های خود را از شرکت‌ها ارسال کنند.

یادزدایی ماشینی به افراد این امکان را می‌دهد که با مراقبت از داده‌های خود، از سودجویی مهاجمان جلوگیری کنند. کاربران با حذف داده‌هایشان از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، می‌توانند کنترل بیشتری بر روی اطلاعات خود داشته باشند و خطرات در ارتباط با استفاده از هوش مصنوعی را به حداقل برسانند. علاوه بر این، چنین چیزی با “حق فراموش شدن (RTBF)” نیز مطابقت دارد که به گوگل امکان سرویس‌دهی به کاربرانی که درخواست حذف داده‌های خود را دارند، با رعایت ترجیحات حریم خصوصی آنها را می‌دهد.

ربات‌های هوش مصنوعی

حفاظت در برابر خطرات هوش مصنوعی

یادزدایی ماشینی فراتر از انطباق با مقررات، یک مکانیزم حفاظتی در برابر خطرات بالقوه هوش مصنوعی فراهم می‌کند. با حذف داده‌های شخصی از الگوریتم‌ها، افراد می‌توانند خود را از استفاده غیراخلاقی و مخرب از اطلاعاتشان محافظت کنند و خطرات مرتبط با فناوری‌های هوش مصنوعی را کاهش دهند.

تلاش گوگل برای ایجاد رقابت در زمینه یادزدایی ماشینی نشان‌دهنده یک گام مهم در حفاظت از حریم خصوصی داده‌ها است. با آموزش الگوریتم‌ها برای فراموش کردن اطلاعات یادگرفته‌شده قبلی، افراد بر روی داده‌های حساس خود کنترل بیشتری پیدا می‌کنند. مسابقه یادزدایی ماشینی، نشان‌دهنده تعهد گوگل در پایبندی به قوانین داده و تقویت یک رویکرد مهم برای حفظ حریم خصوصی در برابر هوش مصنوعی است. همانطور که این زمینه به تکامل خود ادامه می‌دهد، یادزدایی ماشینی پتانسیل بازتعریف استانداردهای حریم خصوصی داده‌ها و توانمندسازی افراد در عصر دیجیتال را پیدا خواهد کرد.

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا