ارز دیجیتال

بررسی بازار جهانی NFT در ۳ماهه دوم ۲۰۲۳؛حجم فروش اپن سی افت کرده است

[ad_1]

با کاهش مداوم محبوبیت NFTهایی که به عنوان تصویر پروفایل می‌شوند، OpenSea، بزرگترین بازار NFT در جهان، با افت حجم فروش مواجه شده است.

به گزارش والکس و به نقل از ambcrypto، توکن‌های غیر قابل معاوضه (NFT‌) مبتنی بر اتریوم و پالیگان در بازار OpenSea، ماه ژوئن را با کمترین حجم فروش در سه ماهه دوم سال به پایان رساندند. این روند کاهشی به NFTهای مرغوب نیز گسترش یافت.

با توجه به داده‌هایی که از Dune Analytics گردآوری شده، حجم فروش ماهیانه NFT‌های مبتنی بر اتریوم و پالیگان در بازار OpenSea، سه ماهه دوم را کمترین سطح خود از ابتدای سال تمام کردند.

با توجه به اطلاعاتی که از این ارائه‌دهنده داده‌های آنچین به دست آمده، مشخص شد که فروش NFTهای مبتنی بر اتریوم در این بازار در پایان ماه فوریه به بالاترین سطح ۹ ماه گذشته خود، یعنی ۶۴۳/۶۱ میلیون دلار رسیده است. با این حال، به دلیل کاهش محبوبیت نوع خاصی از NFTها، یعنی آن دسته که به عنوان تصاویر پروفایل استفاده می‌شوند، فروش کلی NFTها نیز کاهش یافت و تا پایان ماه ژوئن، شاهد افت ۷۵ درصدی در حجم فروش ماهانه بازار اپن سی بودیم.

حجم معاملات NFT کاهش پیدا می‌کند

در طول این دوره سه ماهه مورد بررسی، بازار OpenSea بیشترین فروش خود را در NFT‌های مبتنی بر اتریوم در ماه آوریل ثبت کرده بود، که در مجموع به ۲۸۵/۹۸ میلیون دلار می‌رسد. در ماه می، این رقم ۳۶٪ کاهش یافت و تا پایان ماه ژوئن با مجموع فروش ۱۶۱/۷۹ میلیون دلاری، حجم فروش بازار OpenSea در یک دوره ۹۰ روزه ۴۳٪ افت کرد.

فروش ماهانه NFTهای اتریوم در Opensea

جالب است با اینکه ماه ژوئن کمترین حجم فروش NFT‌های مبتنی بر اتریوم در بازار OpenSea را در سال جاری ثبت کرده، اما اطلاعاتی که از Dune Analytics گردآوری شده نشان داده که تعداد NFTهای فروخته شده در این ماه ۸۲٪ افزایش یافته است. در ماه می، تنها ۲۴۶،۸۵۷ NFT مبتنی بر اتریوم در OpenSea فروخته شد. اما در ماه ژوئن، این تعداد به بیش از ۴۵۰ هزار NFT رسید. با این حال، در کل دوره سه ماهه دوم بازار، تعداد NFTهای به فروش رفته با کاهش ۲۳ درصدی روبرو شد.

NFTهای مبتنی بر پالیگان OpenSea در سه ماهه گذشته عملکرد خوبی نداشتند. داده‌های آنچین کاهش ۵۹ درصدی حجم فروش ماهانه آنها را نشان می‌دهد. پس از رکوردشکنی فروش NFTهای مبتنی بر پالیگان در ماه فوریه با مجموع ۸۳/۴۹ میلیون دلار، فروش NFTهای مبتنی بر پالیگان در OpenSea از آن زمان با کاهش ۸۹ درصدی مواجه شده است.

همچنین، NFTهای پالیگان این بازار در ماه ژوئن کمترین تعداد فروش خود را در سه ماهه دوم ثبت کردند. با فروش مجموعاً ۲۲۸،۸۵۹ NFT پالیگان در ماه ژوئن در OpenSea، در طول ۹۰ روز گذشته شاهد کاهش ۳۴ درصدی فروش آنها بوده‌ایم.

بازار NFTهای مرغوب نیز در امان نبود

با توجه به داده‌های NFTgo، ارزش شاخص NFTهای مرغوب یا به اصطلاح Blue Chip نیز در سه ماهه دوم کاهش یافته است. این شاخص با توجه به مارکت کپی که به مجموعه‌های NFT مرغوب تعلق دارد برای تعیین عملکرد آنها محاسبه می‌شود. در تاریخ ۳۰ ژوئن، ارزش این شاخص به عدد ۵۹۹۰ اتریوم رسید، که کاهش ۲۸ درصدی را در این بازه زمانی نشان می‌دهد.

قیمت سقف پروژه‌های NFT برجسته مانند Bored Ape Yacht Club (BAYC) و کریپتوپانکس نیز در ۶ ماه گذشته روند نزولی را طی کرده است. در حال حاضر، یک NFT BAYC با میانگین قیمت ۳۱/۵ اتریوم معامله می‌شود، که نسبت به شروع سال با کاهش قیمت ۵۴ درصدی مواجه شده است. در مورد CryptoPunks نیز باید گفت که ارزش آن در همین بازه زمانی ۳۴٪ کاهش یافته است.

شاخص Blue chip

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا