ارز دیجیتال

هش ریت و سختی استخراج بیت کوین در ماه ژوئن رکورد جدیدی ثبت کرد

[ad_1]

در طی یک ماه گذشته، ماینرهای بیت‌ کوین ۴۳۲۴ پاداش بلوکی به دست آوردند و حدود ۳۷ استخر ماینینگ هش ریت (hashrate) خود را به این بلاک چین اختصاص دادند. شبکه بیت‌ کوین در ماه ژوئن به دو نقطه عطف مهم دست یافت، نخست اینکه شبکه در تاریخ ۱۱ ژوئن به بیشترین هش ریت خود در تاریخ رسید و دوم اینکه سه روز بعد، یعنی در تاریخ ۱۴ ژوئن، سختی استخراج نیز سطح جدیدی را ثبت کرد.

به گزارش والکس و به نقل از news.bitcoin، ماینرهای بیت‌ کوین در ۲۰۱۶ بلوک گذشته، میانگین هش ریت تقریباً ۳۵۹ اگزاهش در ثانیه (EH/s) را ثبت کردند. در تاریخ ۱ جولای ۲۰۲۳، هش ریت حدود ۳۳۵/۷۱ EH/s بوده است و ۳۷ استخر ماینینگ نیروی محاسباتی خود را به زنجیره بیت‌ کوین اختصاص داده‌اند.

استخرهای ماینینگ

Foundry USA در روز شنبه به عنوان برترین استخر ماینینگ شناخته شد و این جایگاه در ماه گذشته نیز متعلق به همین استخر بوده است. آمارها نشان می‌دهند که در طول ماه ژوئن، استخرهای ماینینگ ۴۳۲۴ پاداش بلوک کشف کردند و ۱۴۰۴ عدد از آنها را Foundry کشف کرده است.

اعداد و ارقام Foundry در ماه ژوئن نشان می‌دهند که این استخر ماینینگ ۳۲/۴۷ درصد از هش ریت جهانی را تشکیل داده است. Antpool در این ماه جایگاه دوم را به خود اختصاص داد، ۹۲۳ بلوک کشف کرد و ۲۱/۳۵ درصد از هش ریت کل را در اختیار داشت.

F2pool (۵۹۳ بلوک)، Binance Pool (382 بلوک) و Viabtc (373 بلوک) نیز به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند و در کل ۳۱/۱۷ درصد از هش ریت جهانی را تشکیل می‌دهند. در تاریخ ۱ جولای، ۱۶ استخر ماینینگ هر کدام حداقل ۱ اگزاهش یا بیشتر از نیروی محاسباتی جهانی را تولید کردند.

سختی استخراج

در ماه ژوئن، سختی استخراج زنجیره بیت‌ کوین دو سطح جدید را به خود دید. در تاریخ ۱۴ ژوئن در ارتفاع بلوک ۷۹۴،۳۰۴، یک افزایش ۲/۱۸ درصدی و در تاریخ ۲۸ ژوئن در ارتفاع بلوک ۷۹۶،۳۲۰، یک کاهش ۳/۲۶ درصدی رخ داد.

افزایش سختی استخراج در تاریخ ۱۴ ژوئن، باعث رسیدن این معیار به بیشترین مقدار تاریخی (ATH) خود در ۵۲/۳۵ تریلیون شد، در حالی که کاهش دو هفته بعد آن، سختی را به ۵۰/۶۵ تریلیون کاهش داد. با وجود اینکه ATH سختی استخراج یک دستاورد قابل توجه محسوب می‌شد، اما هش ریت کل بیت‌ کوین نیز در تاریخ ۱۱ ژوئن ۲۰۲۳ در ارتفاع بلوک ۷۹۳،۸۶۸، به ATH جدیدی در ۵۱۶/۶۱ اگزاهش در ثانیه رسید.

در حال حاضر، تغییر بعدی در سختی استخراج باید در تاریخ ۱۳ جولای ۲۰۲۳ یا با یکی دو روز جابجایی رخ دهد و تا هاوینگ (Halving) بعدی پاداش بلوکی بیت‌ کوین نیز تنها کمی بیش از ۴۳ هزار بلوک فاصله داریم. انتظار می‌رود که هاوینگ پاداش بلوکی بیت‌ کوین در تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد و این پاداش از ۶/۲۵ BTC به ۳/۱۲۵ BTC کاهش پیدا کند.

در زمان نگارش این متن، در ارتفاع بلوک ۷۹۶،۷۵۶، پیش‌بینی می‌شود که ماینرها حدود ۲۷۰،۲۷۵ بیت کوین را پیش از رخداد هاوینگ کشف کنند. آمار استخراج بیت‌ کوین از وب‌سایت theminermag.com نشان می‌دهد که مقدار بیت کوین تولید شده در روز توسط یک اگزاهش در ثانیه از هش ریت عملیاتی به طور پیوسته از ژانویه ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

بیت کوین تولیدی از ۱ اگزاهش بر ثانیه

در ماه ژانویه سال گذشته، ماینرها ۵/۱ بیت کوین در روز به دست می‌آوردند، اما آمارهای کنونی نشان می‌دهد که این رقم به ۲/۶ بیت کوین کاهش یافته است. در ماه ژوئن، این رقم همچنان همان ۲/۶ بیت کوین بوده، در حالی که در ماه می به ۳ بیت کوین رسید که از نرخ روزانه ۲/۷ بیت کوین در ماه آوریل برای یک اگزاهش در ثانیه پیشی گرفته بود.

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا