بورس

تحلیل بنیادی سهام وپست/ رشد تراز عملیاتی پست بانک در فصل بهار

اکوایران: پست بانک ایران با انتشار صورت‌های مالی سه ماهه ابتدایی سال جاری از رشد 177 درصدی تراز عملیاتی خود به نسبت بهار سال گذشته رو نمایی کرد.

به گزارش اکوایران؛ پست بانک ایران که در سال گذشته با استقبال شدید فعالان بازار سهام نسبت به سهامش مواجه بود؛ همچنان با رشد تراز عملیاتی و حفظ حاشیه سود مناسب خود توانسته است صورت‌های مالی قابل توجهی را منتشر کند.

پست بانک ایران در سال گذشته به طور متوسط ماهانه تراز عملیاتی 274 میلیارد تومان داشته است که به نسبت سال 1400 رشد 108 درصدی داشت. بیشترین تراز عملیاتی سال قبل به اسفند ماه با 523 میلیارد تومان و کمترین تراز عملیاتی به فروردین ماه با 82 میلیارد تومان اختصاص یافته بود.

در سه ماهه طی شده از سال جاری، به طور متوسط ماهانه 414 میلیارد تومان تراز عملیاتی به ثبت رسیده که به نسبت بهار سال 1401 رشد 177 درصدی داشته است. فروردین ماه امسال، تراز عملیاتی وپست به 486 میلیارد تومان رسید که نزدیک به 6 برابر تراز عملیاتی فروردین سال قبل بود.

صورت سود و زیانی سه ماهه ابتدایی امسال پست بانک ایران در مقایسه با عملکرد این بانک در فصول سال 1400 و سال 1401 نشان می‌دهد که با وجود کاهش تراز عملیاتی پست بانک در خرداد ماه امسال تا 330 میلیارد تومان، مجموع خالص درآمد‌های وپست در این فصل به نسبت فصل مشابه سال قبل 92 درصد و به نسبت متوسط فصول سال گذشته 26.7 درصد افزایش داشته است.

واکنش‌های رسمی به ابلاغیه افزایش نرخ خوراک پتروشیمی

سود خالص فصلی پست بانک نیز که در بهار 1401 نزدیک به 454 میلیارد تومان بود؛ در بهار امسال با 102.2 درصد رشد به 918 میلیارد تومان رسیده است. متوسط سود خالص چهار فصل سال قبل نیز 609 میلیارد تومان بود که بهار امسال 51 درصد بیشتر از آن سودآوری داشته است.

حاشیه سود خالص پست بانک نسبت به مجموع خالص درآمد‌های این بانک در بهار سال گذشته 58.5 درصد بوده که در بهار امسال به 61.5 درصد افزایش یافته است.

photo_۲۰۲۳-۰۷-۰۱_۱۸-۲۳-۳۵


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا