ارز دیجیتال

مدیر سابق FTX به افشاگران حق‌السکوت داده است

[ad_1]

در یک دعوی قضایی جدید بیان شده که دنیل فریدبرگ، مسئول تطبیق سابق FTX، به افشاگران یا شاهدان حق‌السکوت داده تا از اطلاع‌رسانی درباره “ماهیت فریبکارانه” این صرافی جلوگیری کنند.

به گزارش والکس و به نقل از cointelegraph، صرافی FTX پرونده‌ای را علیه یکی از مدیران بخش نظارتی و تطبیق سابق خود تشکیل داده و ادعا می‌کند که او برای جلوگیری از افشای مشکلات مربوط به این صرافی به چندین نفر حق‌السکوت داده است.

در تاریخ ۲۷ ژوئن، FTX شکایتی را علیه دنیل فریدبرگ (Daniel Friedberg) که سمت‌هایی از جمله مسئول نظارتی در FTX، مدیر ارشد تطبیق FTX US و مشاور عمومی در Alameda Research را بر عهده داشته، تنظیم کرد.

FTX مدعی شده که فریدبرگ یک “واسطه” برای سم بنکمن-فراید (Sam Bankman-Fried)، هم‌بنیان‌گذار این صرافی بوده و طبق چیزی که در این شکایت گفته شده، پدر بنکمن-فراید از پسرش خواسته بود که سمت مهمی به فریدبرگ داده شود:

جو بنکمن، پدر بنکمن-فرید، به پسرش و دیگر اعضای تیم او توصیه کرده بود که فریدبرگ را در یک سمت مرکزی قرار دهند و او را در جریان مسائل بگذارند تا یک نفر را در رأس همه چیز داشته باشند.

فریدبرگ به دو شاهد احتمالی حق‌السکوت داده تا جلوی فاش کردن اطلاعاتی درباره “مسائل نظارتی” و ارتباطات نزدیک Alameda و FTX را بگیرد.

طیق متن این شکایت، حتی گفته می‌شود که فریدبرگ پس از پرداخت این حق‌السکوت به یکی از شاهدان، وکیل او را استخدام کرده تا “به این ترتیب به او پول بدهد و یا با روش‌های دیگری اطمینان حاصل کند که ساکت می‌ماند”.

در این پرونده ۴۰ صفحه‌ای، این صرافی ۱۱ اتهام مدنی مطرح کرده که در میان آنها ادعا می‌شود فریدبرگ وظایف قانونی خود را زیر پا گذاشته و تعداد زیادی نقل و انتقالات کلاهبردارانه و وام‌های هنگفت را برای دیگر مدیران سابق FTX تایید کرده است.

بر اساس این دادخواست، فریدبرگ در ۲۲ ماه حضور خود در این صرافی، حقوق ماهیانه ۳۰۰ هزار دلار، ۱/۴ میلیون دلار پاداش آغاز به کار، ۳ میلیون دلار پاداش جداگانه نقدی، ۸ درصد از سهام FTX US و رمزارزهایی “به ارزش ده‌ها میلیون دلار” دریافت کرده که FTX به دنبال بازپس‌گیری تمام آنهاست.

بعضی از بخش‌های پرونده، به ویژه آنهایی که به مقدار مبلغ پرداختی به شاهدان اشاره دارند، سانسور شده‌اند.

بخشی از پرونده فریدبرگ

گفته می‌شود که فریدبرگ در ماه مارس ۲۰۲۲، یک “فاکتور غیرعادی” برای یکی از کارمندان زن FTX US که با نام “شاهد-۱” معرفی شده ثبت کرده است. این زن «کمتر از دو ماه» در این صرافی مستقر در ایالات متحده با حقوق ۲۰۰ هزار دلاری کار کرده است.

همچنین FTX ادعا کرده که فریدبرگ پس از ثبت این فاکتور، با وکیل شاهد-۱ یک قرارداد ۱۲ میلیون دلاری برای نگه داشتن او نزد خود بسته است.

بر اساس اطلاعات ذکر شده در این شکایت، تسویه حساب فوق در پاسخ به اعاده‌ نامه شاهد-۱ صادر شده که ادعا کرده “Alameda چیزی جز یک رابط برای FTX نبوده که برای تقویت اعتماد سرمایه‌گذاران به پروژه‌های FTX و به نوبه خود بالا بردن قیمت پروژه‌هایی که FTX توسعه داده یا در آنها سرمایه‌گذاری کرده استفاده شده است.”

ادامه اتهامات فریدبرگ

این کارمند سابق همچنین گفته که “جزئیات مربوط به جمع‌آوری سرمایه این شرکت و پروژه‌های مختلف آن به طور آشکار در Slack فاش شده است” که این اجازه را به “تمام کارمندان می‌دهد پیش از معرفی عمومی بر روی آنها معامله کنند.”

فریدبرگ ظاهراً پس از تسویه حساب با این زن با شرکت حقوقی وکیل او تماس گرفته و توافق‌نامه‌ای را امضا کرده که به موجب آن این شرکت حقوقی برای “مدت پنج سال با حقوق ماهیانه بیش از ۲۰۰ هزار دلار” در FTX استخدام می‌شود، حتی اگر واقعاً به خدمات آنها نیازی نداشته باشند.

در یک اتهام دیگر، گفته شده فریدبرگ وکیلی را که برای Alameda کار می‌کرده و حالا با نام “شاهد-۱” معرفی می‌شود، پس از «نگرانی درباره مسائل حاکمیتی و نظارتی» در کسب‌وکار این صرافی، اخراج کرده است.

FTX ادعا کرده که این شخص کمتر از سه ماه در Alameda کار کرده بود، اما همچنان پاداش پایان خدمت دریافت کرده – که عدد آن در پرونده سانسور شده است.

در گزارشی که مورخ ۲۶ ژوئن توسط رئیس بازسازی FTX، جان ری (John Ray)، منتشر گردید، ادعا شد که یک وکیل ارشد ناشناس “فرآیند ترکیب” سرمایه مشتریان را تسهیل و پنهان کرده است.

در همان روز، روزنامه وال استریت جورنال با استناد به افرادی آگاه از این قضیه، گزارش داد که این وکیل ناشناس دنیل فریدبرگ است.

فریدبرگ به عنوان فردی که اطلاعاتی را در اختیار بازرسان دفتر دادستانی ایالات متحده قرار داده نیز نام برده شده است.

همچنین، در یک شکایت دسته جمعی علیه افراد مشهوری که FTX را تبلیغ کرده‌اند نیز تنظیم شده است. گفته می‌شود که فریدبرگ شواهدی را ارائه کرده که به طور بالقوه دفاعیات کلیدی برخی از متهمان را رد می‌کند.

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا