بورس

رونمایی دولت از مقصرِ نامه یواشکی

روز گذشته فضای مجازی از ابلاغیه‌ای درمورد افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و سایر صنایع، پر شد. به نوشته برخی فعالان بورسی «دولت، 17 اردیبهشت نرخ خوراک گاز صنایع را به ۷ هزار تومان افزایش داد و در همان روز شاخص بورس هم 95 هزار واحد سقوط کرد».

از آن روز به بعد هم بیش از ۲۷۰ هزار واحد نزول کرد تا به گفته فعالان بازار، سهامداران خرد ۴۰ درصد زیان کنند. سقوط رکوردساز بورس در روز ۱۷ اردیبهشت و همزمانی آن با ابلاغ این مصوبه، شائبه رانت اطلاعاتی در بازار سهام را به وجود آورده است.

فعالان بورسی اعتقاد دارند سهامداران حقوقی با استفاده از رانت اطلاعاتی به سودهای کلان دست یافته‌اند و سهامداران حقیقی و بی‌اطلاع، دچار زیان شده‌اند. این مصوبه‌های یواشکی صدای خیلی را درآورده اما حالا سخنگوی دولت توضیح عجیبی داده و مقصر را دبیرخانه هیات دولت معرفی کرده است.

اعلام موضع رهبری درمورد معاملات غیررسمی در دیدار با مسئولان قوه قضائیه، منجر به اعلام آماده‌باش مالیاتی از سوی وزیر اقتصاد شد. 

در برنامه امروز (۷ تیر) کیوسک همچنین به پوشش یک پنل کارشناسی درباره فلیترینگ در «دنیای اقتصاد» پرداختیم. فعالان این حوزه از وجود دو رویکرد در مواجهه با فیلترینگ خبر داده‌اند که فقط گفت‌وگو با یکی از آنها امکان‌پذیر است.

 


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا