بورس

چرا اطلاعات در بازار سرمایه با تاخیر منتشر می‌شود؟

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی رباطی کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی نوشت: در شروع ریزش بازار در اردیبهشت ماه دو نامه نگاری انجام شده است که سهامداران با حدود ۴۵ روز تأخیر از آن مطلع می‌شوند، در زمانی که این نامه‌ها دیگر اثر خود را بر بازار گذاشته اند و اکنون دیگر اهمیتی ندارند. یکی در خصوص نرخ خوراک و دیگری در خصوص نبود ارز برای واردات خودرو.

انتشار احتمالاً برای اخرین مرحله ایجاد ترس و خرید سهام در کف قیمت توسط همانهایی که در زمان اطلاع نهانی از این نامه در سقف شاخص فروش را انجام دادند.

در تمام بورس‌های دنیا، حتی کمتر توسعه یافته بالاترین مجازات برای فعالین و ناشرین استفاده از اطلاعات نهانی است. اطمینان و توسعه و عمق بخشی در بازار سرمایه زمانی محقق می‌شود که این بدیهی‌ترین اصل توسط نهادهای رگولاتور و ناظر به شکل بسیار سختگیرانه اعمال شود. نه اینکه نامه نگاری مؤثر بر سود شرکتها انجام شود؛ سهامدار مطلع نشود و بعد پس از ۴۵ روز و افت سنگین بازار این نامه‌ها منتشر شوند برای عموم.

در خاطرم هست چند سال قبل خبری منتشر شد که یکی از سناتورها در آمریکا در زمان تصویب قانونی در سنا به فرزند خود پیامک زده بود که سهام را بفروشد، نهاد ناظر پیگیری کرده بود که فروش کد مذکور مشکوک است و بعد کلیه مکاتبات و تماس‌ها چک شده بود و در نهایت به زندان و جریمه سنگین نقدی و ضبط دارایی‌ها منجر شد.

نظارتی از این جنس برای ایجاد کارایی و سلامت در بازار لازم است و باید مطالبه سهامداران و کانون‌های مرتبط با فضای سرمایه گذاری کشور باشد. نباید فضایی ایجاد شود که سرمایه گذار و سهامدار واقعی احساس کنند ملعبه دست افراد اندکی سودجو و دارای رانت هستند.

سازمان بورس در این زمینه‌های نظارتی و کنترلی پیشرفتهای بسیار خوبی داشته و زیرساختهای مناسبی نیز ایجاد کرده است که باید سختگیرانه تر از ابزارهای نظارتی خود استفاده کند و نتیجه را هم به اطلاع جامعه سهامداران برساند.

در نهایت، منفی‌های اکنون بازار پس از انتشار عمومی نامه توسط همانهایی است که در اردیبهشت به مردم در اوج فروختند و اکنون این پنیک را ایجاد می‌کنند تا همان سهام را ۴۰-۵۰ درصد پایین‌تر جمع اوری کنند برای رشد بعدی که احتمالاً دلیلش رانتی است که دو ماه بعد مشخص خواهد شد و اخبار مثبتی منتشر می‌شود که اثرش را گذاشته و دیگر زمان فروش است.

کماکان معتقدم طبق تحلیل‌های پیشین شاخص کل در حال ساختن اخرین موج اصلاحی است و طبق انتظاری که داشتم و دارم با یکی دو هفته پس و پیش و جابجایی موج صعودی خوبی در انتظار بازار است. هیچ نگرانی از بابت بازار وجود ندارد، نکته در اینجاست که برای ثبات بخشی به بازار یکبار برای همیشه باید تکلیف سوءاستفاده‌های به این شکل از بورس و سهامداران روشن شود، اتفاقی که نظیر آن را تا کنون کم نداشته‌ایم و منحصر به اکنون هم نیست.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا