بورس

رکوردشکنی مشارکت عمومی در عرضه اولیه «شهر» / زیان انباشته بانک شهر جبران می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز 12 درصد از سهام شرکت گروه مالی شهر معادل سه میلیارد و 960 میلیون برگه سهم، به عنوان 604امین شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران عرضه اولیه شد. نماد “شهر” پس از شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد، کشاورزی و دامپروری فجر اصفهان ، بهار رز عالیس چناران و سرمایه گذاری الماس حکمت ایرانیان، پنجمین عرضه اولیه سال جاری به حساب می‌آید.

مشارکت بیش از دو میلیون و 228 هزار و 479 کد معاملاتی در فرآیند عرضه اولیه گروه مالی شهر با نماد “شهر” باعث شد تا از ظرفیت هشت هزار سهم برای هر کد در زمان ثبت سفارش، حداکثر هزار و 863 سهم به هر کد معاملاتی اختصاص یابد. همچنین نماد یاد شده با قیمت 1840 ریال کشف قیمت شد.

گروه مالی شهر در تاریخ 30 آبان سال 1391 با سرمایه اولیه 100 میلیارد تومانی و با نام گروه توسعه اقتصادی رستا آغاز به کار کرد. همچنین در تاریخ 29 شهریور 99 نام این شرکت به “گروه مالی شهر” تغییر یافت. آخرین سرمایه عمومی ثبت شده شرکت نیز طبق مصوبه مجمع سالیانه شرکت در سال 1400 مبلغ 33 هزار میلیارد ریال می‌باشد.

شرکت‌های تابعه گروه مالی شهر عبارت‌اند از: شرکت سرمایه‌گذاری شهرآتیه، شرکت تامین سرمایه تمدن، شرکت لیزینگ شهر، شرکت کارگزاری شهر، شرکت سرویس بیمه شهر، شرکت توسعه اعتبار سنجی شهر، شرکت توسعه گردشگری شهرآیین و شرکت آب و برق کیش.

همچنین روند تغییرات ارزش پرتفوی بورسی گروه مالی شهر از رقم هزار و 511 میلیارد ریال در پایان سال 95 با متوسط رشد 159 درصد سالانه، به رقم 24 هزار و 527 میلیارد ریال در پایان سال 1401 رسیده است.

پرتفوی بورسی شهر

پرتفوی بورسی گروه مالی شهر به تفکیک صنعت در پایان سال 1401 به این شکل است: 22 درصد گروه شیمیایی، 21% فلزات اساسی، 13% فرآورده‌های نفتی، 11% بانک‌ها و موسسات اعتباری، 7% خودرو و قطعات، 7% گروه دارویی، 4% شرکت‌ها غذایی به جز قند و شکر، 3% سیمان آهک و گچ و 5% سایر صنایع. گروه مالی شهر در جریان مراسم عرضه اولیه امروز در تالار شیشه‌ای اعلام داشت، هفت محور اصلی را به عنوان چشم‌انداز خود تا افق 1404 درنظر گرفته است:

  1. سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌محور از جمله استارت‌آپ‌ها و فینتک‌ها
  2. عرضه شرکت‌های تابعه گروه در بازار سرمایه
  3. خروج از فعالیت‌های غیرمرتبط با زنجیره خدمات مالی
  4. ارائه خدمات سبدگردانی، پردازش اطلاعات مالی و مشاوره سرمایه‌گذاری
  5. تاسیس شرکت ارائه دهنده خدمات معاملات برخط
  6. اتخاذ رویکرد کنترل استراتژیک مبتنی بر هکاری و هم‌افزایی در اداره شرکت‌های تابعه
  7. مدیریت دارایی‌ها و استفاده بهینه از دارایی‌ها راکد و مازاد در شرکت‌های گروه

بهبود وضعیت بانک شهر

یزدان سیف، معاون سرمایه‌گذاری گروه مالی شهر، در پاسخ به سوال تجارت‌نیوز مبنی بر اینکه برنامه گروه مالی شهر برای خروج بانک شهر از زیان انباشته و بهبود وضعیت ناترازی این بانک چیست، گفت:« در حال حاضر، ما در بازار بین بانکی عرضه‌کننده پول هستیم. از این جهت که به خوبی توانستیم بازاریابی کنیم و منابع خوبی را جذب کنیم. همه مدیران در حال تلاش هستند تا قولی که در مجمع سال گذشته داده شد عملی شود و اوضاع بانک شهر بهبود یابد. چرا که بانک در شرایط وخیمی در سنوات گذشته به سر می‌برد و همه تلاش به کار گرفته شد و امروز ما در بازار پول مقروض نیستیم و جزو عرضه‌کنندگان هستیم.»

معاون سرمایه‌گذاری گروه مالی شهر همچنین در پاسخ به تجارت‌نیوز در خصوص فروش املاک مازاد شرکت گفت:«ما قریب به 30 هزار میلیارد تومان اموال و املاک داریم که پروسه فروش یا مولد‌سازی آن‌ را در دستور کار داریم که بسته به نوع و ظرفیت ملک برنامه‌ریزی خواهد شد.»


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا