ارز دیجیتال

افزایش دامیننس بیت کوین و تتر با خروج سرمایه‌گذاران از آلتکوین‌ها

دامیننس بیت کوین در طی چند روز گذشته خود را به محدوده 50 درصد رسانده است و چنین سطحی از سال 2021 برای دامیننس لمس نشده بود.

دامیننس تتر نیز سهم بازار خود را به بیش از 8 درصد افزایش داده است.

بیت کوین، برترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار و تتر، محبوب‌ترین استیبل کوین، تلسط و چیرگی خود را از کل بازار ارزهای دیجیتال افزایش داده‌اند. به‌عنوان درصدی از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال، تسلط بیت کوین در اوایل صبح روز شنبه به نزدیک به 50 درصد افزایش یافت.

با فرار سرمایه‌گذاران از سقوط بازار آلت کوین، دامیننس بیت کوین افزایش می‌یابد

رشد دامیننس بیت کوین در واقع زمانی اتفاق می‌افتد که آلت کوین‌ها دچار ریزش‌های شدیدی شوند و خروج سرمایه‌های چشم‌گیری را تجربه کنند.

دلایل افزایش تسلط بیت کوین به دو دلیل است:

  • از یک طرف، قیمت بیت کوین در مقایسه با بسیاری از آلت کوین‌ها ثابت باقی مانده است. با کاهش بیش از 20 درصدی قیمت توکن‌هایی مانند سولانا و کاردانو در 24 ساعت، ارزش بازار آنها به سرعت کاهش یافت. در نتیجه، سهم نسبی بیت کوین از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال افزایش یافته است.
BTC.D 2023 06 11 11 46 59
نمودار دامیننس بیت کوین. منبع: TradingView
  • از طرفی دیگر، قیمت نسبتاً پایدار بیت کوین درجه‌ای از محافظت را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. این امر باعث می‌شود که سرمایه‌های بیشتری از بازار آلت کوین‌ها خارج و به بیت کوین سرازیر شود.

نرخ تسلط بیت کوین از نوامبر به‌طور پیوسته در حال افزایش است و در طول بحران بانکی ماه مارس ایالات متحده به سرعت افزایش یافت. پس از افزایش روز شنبه، چیرگی بیت کوین به بالاترین سطح خود از سال 2021 رسیده است.

دیپگ شدن استیبل کوین TUSD دامیننس تتر را تقویت می‌کند.

در حالی که نقدینگی قوی بیت کوین که آن را برای معامله‌گران کریپتو راهی جذاب به‌منظور خروج از بازارهای آلت کوین می‌کند، استیبل کوین‌ها یک استراتژی جایگزین بدون ریسک نیز ارائه می‌دهند. به‌عنوان محبوب‌ترین استیبل‌کوین مبتنی بر دلار، تتر  راهی آسان برای خروج از نوسانات بازار ارز دیجیتال بدون افزایش کامل ارزهای فیات فراهم می‌کند.

عامل دیگری که می‌تواند بر افزایش تسلط تتر تأثیر بگذارد، نوسانات نگران‌کننده قیمت استیبل کوین TUSD است.

صبح روز شنبه، این استیبل کوین به‌طور موقت از برابری خود با دلار فاصله گرفت و تا 0.9951 دلار سقوط کرد.

افت ناگهانی ارزش تتر با بیانیه‌ای از TrueUSD همراه شد که در آن بیان شد که ضرابخانه‌های TUSD از طریق Prime Trust برای اطلاع‌رسانی بیشتر متوقف خواهند شد.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا