فارکس

اقدام تاریخی بانک مرکزی کانادا؛ بالاترین نرخ بهره کانادا در 22 سال گذشته ثبت شد!

روز چهارشنبه بانک مرکزی کانادا، نرخ بهره را 4.75 درصد افزایش داد. تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که مقامات برای کاهش تورم، در ماه آینده نیز به افزایش نرخ بهره اقدام کنند. 

از ماه ژانویه، بانک مرکزی سیاست انقباضی خود را متوقف کرده بود تا تأثیر افزایش‌های قبلی در نرخ بهره را ارزیابی کند. قابل ذکر است که بازار طی اجرای سیاست‌های قبلی بانک مرکزی، از ماه مارس 2022، با افزایش هشت برابری هزینه‌های وام به بالاترین سطح طی 15 سال گذشته رسید و رشد 4.5 درصدی را ثبت کرد. 

بانک مرکزی در بیانیه‌ای اعلام کرد که افزایش‌ها در هزینه‌های مصرف کنند و تقاضا برای خدمات و فعالیت‌های مسکن و بازار کار، نشان دهنده تقاضای مازاد در بازار بوده، که از حد انتظار پایدارتر است. 

بانک مرکزی کانادا (BoC) با اشاره به افزایش تورم در آوریل و افزایش سطح معیارهای سه ماهه تورم گفت: «با توجه به شاخص CPI، از رشد قابل توجه تورم نگران هستیم.” 

بر این اساس، مقامات تشخیص دادند که ” سیاست‌های پولی به اندازه کافی محدود کننده نیست که به تعادل عرضه و تقاضا منجر شود و نرخ تورم را در سطح 2 درصد نگهدارد.” 

آخرین باری که نرخ بهره به 4.75 درصد رسید در آوریل و می‌ 2001 بود.

BoC کنفرانس مطبوعاتی در روز چهارشنبه نخواهد داشت، اما پل بیدری معاون فرماندار در روز پنجشنبه در بریتیش کلمبیا صحبت خواهد کرد و به سوالات رسانه‌ها پاسخ خواهد داد.

بحران مالی یا عبور از بحران؟

رهبر حزب محافظه‌کار اپوزیسیون کانادا، پیر پویلیور، در جمع اعضای حزب خود در پارلمان صحبت کرد. او جاستین ترودو، نخست وزیر لیبرال را به‌دلیل ایجاد تورم با کسری هزینه‌ها و کشاندن کشور به سمت «بحران مالی تمام عیار» مقصر دانست.

با این حال، کریستیا فریلند، وزیر دارایی کانادا معتقد است تاثیرات ناشی از همه گیری کووید-19 و تهاجم روسیه به اوکراین، باعث افزایش قیمت‌ها شده است.

او به خبرنگاران گفت: هیچ کشوری بهتر از کانادا نمی تواند به‌راحتی از بحران عبور کند و افزود: ما به پایان این دوران سخت و بازگشت به تورم پایین و با ثبات و رشد قوی و پایدار بسیار نزدیک هستیم.

تحلیل‌گران نشانه‌های از افزایش نرخ بهره در بازار را مشاهده کرده بودند، اما انتظار همگی این بود که در نشست بعدی در ماه جولای این اتفاق بیافتد. بیش از دو سوم اقتصاددانی که هفته گذشته در نظرسنجی رویترز شرکت کرده بودند، انتظار داشتند که بانک مرکز نرخ بهره را  تا پایان سال 2023 ثابت نگه‌دارد. 

برای اولین بار در 10 ماه گذشته، در آوریل تورم سالانه افزایش داشت و به 4.4 درصد رسید. تولید ناخالص داخلی (GDP) در سه ماهه اول 3.1 درصد افزایش یافت – در در حالی که بانک مرکز رقم 2.3 درصد را پیش‌بینی کرده بود- و در آوریل رشد اقتصادی 0.2 درصد مشاهده شد.

اندرو کلوین، استراتژیست ارشد کانادا در TD Securities، افزایش مجدد را در ماه جولای پیش‌بینی می‌کند، گفت: «اقتصاد کانادا تا سال 2023 انعطاف‌پذیری چشمگیری نشان داده است. برای دستیابی به تورم 2 درصدی، باید در تمرکز بیشتری بر کاهش تقاضا داشته باشیم.»

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که به ارزیابی شاخص‌های اقتصادی در آینده ادامه خواهد داد تا ببیند آیا این شاخص‌ها با دستیابی به هدف تورم سازگار هستند یا خیر.

در حالی که در بیانیه قبلی در آوریل آمده بود گفت که «آماده افزایش بیشتر نرخ سیاستی» برای رسیدن به هدف تورم است و حرکت احتمالی بعدی خود را بازتر می‌گذارد.

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که به کاهش تورم تا 3 درصد در تابستان امسال امیدوار است. اما در مورد نرخ تورم 2 درصدی که در ماه آوریل پیش‌بینی کرده بود، صحبتی به میان نیاورد. 


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا