بورس

فروش سهام تحت تاثیر کاهش نرخ ارز منطقی نیست/ هیجانات منفی فروکش می‌کند

عبدالله دریابر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص دلیل ریزش ٧٣ هزار واحدی دیروز شاخص کل بورس گفت: به شدت معتقدم منفی‌های روز گذشته بازار سرمایه کاملا هیجانی بوده و بهانه‌های برخی سهامداران برای فروش سهام تحت تاثیر کاهش نرخ ارز به هیچ‌عنوان منطقی نیست.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در نظر داشته باشید نرخ ارز شرکت‌های فعال در بازار سرمایه بر مبنای نرخ‌های سامانه نیما یا سامانه مبادلات ارزی تعیین می‌شود که به طور میانگین نرخ ارز صنایع بورسی حدود 40 هزار تومان است. حتی اگر نرخ ارز در بازار آزاد کاهش یافته و به 40 هزار تومان هم برسد (که چنین احتمالی بعید است) باز هم ریسکی متوجه سودآوری شرکت‌های بورسی نخواهد بود.

دریابر گفت: انتظار کاهش نرخ ارز، نوعی خوشبینی مفرط است و شخصا اعتقاد چندانی به احتمال کاهش با اهمیت نرخ ارز در روزهای آینده ندارم. ضمن اینکه بازار سهام با افزایش نرخ ارز در بازار آزاد، رشدی نکرده که حالا با کاهش اندک نرخ ارز، چوب حراج به سهم‌ها زده شود.

وی تاکید کرد: هیجان ناشی از خوش‌بینی‌ به کاهش نرخ ارز در بازار آزاد اصلاً نباید تاثیری روی بازار سرمایه داشته باشد و واکنش افراطی سهامداران به این رویداد کاملاً نادرست است.

وی افزود: اکثر شرکت‌ها و صنایع بورسی در فروردین و اردیبهشت ماه، گزارش‌های خوبی راهی کدال کرده‌اند و به نظر می‌رسد این وضعیت در خرداد هم تداوم داشته باشد و با این شرایط، برگزاری مجامع و تقسیم سودهای مناسب بعضی شرکت‌ها در کنار اوضاع مساعد تولید و فروش در بسیاری از شرکت‌های بورسی منجر به کاهش نسبت P/E بازار سهام شده و تیرماه جذابی را رقم خواهد زد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به این که یکی دیگر از دلایل تشدید منفی‌های دیروز بازار سرمایه، گزارش افشای ایران‌خودرو بود، اظهار کرد: درست یا غلط، برخی نمادهای بازار به عنوان لیدر شناخته شده و روی روند کلی بازار هم تاثیرگذار هستند. ایران خودرو سایپا نیز از نگاه بسیاری از فعالان بازار سرمایه لیدر محسوب می‌شوند. از این رو گزارش افشا ایران خودرو، موجب رفتار هیجانی و فشار فروش در کلیت بازار سهام شده است؛ اما نکته اینجاست اگرچه دو شرکت خودروسازی گزارش‌های مناسبی ارائه نمی‌کنند؛ اما این به معنای اخلال در روند تولید و فروش و سودآوری سایر صنایع نیست و چوب حراج زدن به کلیه سهم‌ها فقط تحت تاثیر گزارش‌های نامناسب چند نماد خاص منطقی نخواهد بود.

دریابر افزود: مشکل اینجاست که عمق تحلیل در بازار سرمایه ما کم است و سهامداران صرفا با بررسی گزارش های چند نماد معدود، در مورد کل سهم‌ها تصمیم گیری می کنند؛ اما این شرایط پایدار نبوده و به زودی شاهد فروکش کردن تب هیجان در بورس و پایان اصلاح و تداوم روند صعودی بازار سهام خواهیم بود. فروشندگان امروز هم حتما در روزهای آینده، در نقش خریدار ظاهر خواهند شد.

انتهای پیام/


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا