فارکس

چشم انداز وال استریت در هفته پیش رو؛ نگاهی به رکود احتمالی و تقویت بازار سهام

از مدت‌ها پیش سرمایه‌گذاران در تعداد معدودی از شرکت‌ها و سهام‌های حوزه فناوری سرمایه‌گذاری کرده‌اند که این اقدام باعث رشد 12 درصدی سهام S&P 500 از ابتدای سال، تا کنون شده است.

به دلیل اینکه اقتصاد ایالات متحده علی‌رغم نرخ‌های بهره بالاتر سرپا مانده است، ترس از رکود قریب الوقوع در حال کم‌رنگ شدن است. برخی از سرمایه‌گذاران شروع به سرمایه‌گذاری در بازارهای حساس و پرریسک از جمله: سرمایه‌های کوچک، سهام انرژی و سهام صنعتی که همگی در ماه ژوئن شاهد افزایش شدیدی بوده‌اند، کرده‌اند.

تیم موری، استراتژیست بازار سرمایه می‌گوید:

ما نشانه‌هایی را می‌بینیم که اقتصاد در برابر جریان‌های مخالف مقاوم‌تر خواهد بود. دلایلی وجود دارد که باور کنیم بدبینی‌ای که در ابتدای سال شاهد آن بودیم، جای خود را به بازاری قوی‌تر از حد انتظار می‌دهد.

سهام شاخص نزدک، در این ماه حدود 2 درصد افزایش یافته است؛ هرچند این افزایش در مقابل رشد 33 درصدی از ابتدای سال که به‌دلیل هیجانات هوش مصنوعی صورت گرفته بود ناچیز به حساب می‌آید.

افزایش ارزش سهام برای بسیاری از سرمایه‌گذاران که نگران رهبری ضعیف بازار هستند، یک اتفاق خوشایند خواهد بود. بر اساس داده‌های S&P Dow Jones Indices، فقط هفت سهام Apple Inc (AAPL.O) ،Microsoft Corp (MSFT.O) ،Alphabet Inc (GOOGL.O) ،Amazon.com Inc Nvidia Corp (NVDA.O) ،Meta Platforms Inc ( META.O) و Tesla Inc (TSLA.O) تقریباً تمام سودهای S&P 500 در سال جاری را بر عهده داشته‌اند.

هاوارد سیلوربلات، تحلیل‌گر ارشد شاخص در S&P Dow Jones Indices بیان می‌کند:

این نوع تسلط غیرعادی است، اما در حال حاضر شاهد آن هستیم.

ده بخش از 11 بخش S&P 500 در این ماه در مقایسه با تنها شش بخش در سال تا به امروز عملکرد قوی از خود نشان داده‌اند. شواهد دیگری که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران دیدگاه بلندمدت‌تری دارند را می‌توان در وسعت بازار مشاهده کرد؛ درصد معاملات سهام S&P 500 بالاتر از میانگین متحرک 200 روزه خود در روز جمعه و نزدیک به 54 درصد بود، در حالی که در ماه مارس 38 درصد بود. با این حال، این رقم هنوز از بالاترین رقم ۷۶ درصدی که در فوریه به دست آمده بود، فاصله دارد.

رشد شغلی قوی‌تر از پیش‌بینی‌ها و مخارج مصرف‌کننده قوی از جمله داده‌هایی بود که دیدگاه اقتصادی سرمایه‌گذاران را بهبود بخشیده است.

در میان شرکت‌هایی که پیش‌بینی‌های رکود اقتصادی را اصلاح کردند، گلدمن ساکس در هفته گذشته احتمال رکود طی 12 ماه آینده را از 35 درصد به 25 درصد کاهش داد. در حالی که مدیر ارشد سرمایه‌گذاری نوین سایرا مالیک، اخیراً نوشت که احتمالاً یک رکود “خفیف” در اوایل سال 2024 وجود خواهد داشت.

سرمایه‌گذاران در این هفته منتظر اعلام داده‌های قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده در روز سه شنبه هستند تا نشانه‌هایی مبنی بر اینکه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو همچنان به کاهش تورم ادامه می‌دهد بدون اینکه به رشد آسیب جدی وارد کند.، دریافت کنند.

برخی از تحلیل‌گران بازار معتقدند که برای خوشبین بودن نسبت به اقتصاد خیلی زود است. تحلیل‌گران کپیتال اکونومیکس روز پنجشنبه بیان کردند که افزایش سرمایه‌های کوچک احتمالاً زودهنگام است همچنین آنها انتظار رشد ملایم‌تری را در ماه‌های آینده دارند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا