بورس

«تاک»؛ خدمت ویژه ترنج به بازار سرمایه – تجارت‌نیوز

[ad_1]

به گزارش تجارت‌نیوز، گروه مالی ترنج به طور خاص در حوزه مدیریت دارایی از قبیل مدیریت صندوق و سبدهای سرمایه‌گذاری خدمت رسانی می‌کند. همچنین تامین مالی و مشاوره عرضه و پذیرش شرکت‌ها از دیگر خدمات این گروه است.

گستره فعالیت‌های ترنج

در حال حاضر ترنج هشت صندوق سرمایه‌گذاری در طیف متنوعی از انواع صندوق‌ها از قیبل درآمد ثابت، سهامی، مختلط و سایر صندوق‌ها را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده است و این امکان را می‌دهد که افراد به شکل غیرمستقیم سرمایه‌گذاری کنند.

صندوق سرو و انار دو صندوق سهامی، افران و ترنج دو صندوق درآمد ثابت، زیتون صندوق مختلط و تمشک صندوقی از نوع فراصندوق محسوب می‌شوند. از دیگر صندوق‌های این گروه می‌توان به صندوق جسورانه سرو که در فعالیت‌های اقتصادی پرریسک و صندوق تاک که در حوزه بازارگردانیست اشاره کرد.

در حوزه تامین مالی نیز، گروه ترنج در حال آماده سازی پنج الی 6 شرکت در بورس ایران به ویژه در صنایع فولاد و تکنولوژی است. همچنین تا هفت هزار میلیارد تومان اوراق بدهی، قرضه و اسلامی برای تامین مالی شرکت‌ها در بازار آماده انتشار است که گروه ترنج مسئولیت این امر را بر عهده گرفته است.

رونمایی از خدمات جدید «تاک»

گفتنی است مهم‌ترین بخش این نشست، مربوط به معرفی یکی از خدمات ویژه ترنج بود که هم‌اکنون در بازار شهرت پیدا کرده و ترنج برای آن ساختار ویژه‌ای را ترتیب داده است. این  خدمت جدید، صندوق بازارگردانی تاک است که عمدتا مخاطبان آن ناشران بورسی هستند. صندوق تاک به ناشران سهام و اوراق یا صندوق‌های ETF خدمات می‌دهد و به همین دلیل در نزد عموم افراد شناخته شده نیست.

حمید دیده‌خانی مدیر عملیات صندوق تاک در تشریح نحوه مدیریت گروه مالی ترنج در صندوق تاک بیان کرد: صندوق بازارگردانی تاک دانا در آذرماه 99 با بازارگردانی دو صندوق سرو و افرا، آغاز به کار کرد. رفته رفته این صندوق موفق شد بازارگردانی شرکت‌های مختلف را برعهده گیرد. به طوری که در حال حاضر تاک موفق به بازارگردانی 15 شرکت شده که حدود نصف آن شرکت‌های فرابورسی هستند.

تاک بازارگردانی صندوق‌های ETF نیز برعهده دارد. گفتنی است از هشت صندوقی که بازارگردانی آن در اختیار تاک است، پنچ صندوق تحت مدیریت ترنج فعالیت می‌کنند.

دیده‌خانی ادامه داد: علاوه بر همه این‌ها صندوق تاک، بازارگردانی اوراق بدهی را نیز برعهده گرفته و موفق به بازارگردانی شرکت توسعه اعتماد مبین شده است. همچنین این صندوق برای اولین بار درخواست بازارگردانی اختیار معاملات را به شرکت‌های بورس و فرابورس داده است.

ساختار پیشروی تاک

امیرعباس صفا، مدیر توسعه و فروش تاک در رابطه با تفاوت تاک دانا با سایر صندوق‌های بازارگردانی گفت: اگر از لحاظ رشدی نگاه کنیم، در دو سال اخیر، تاک دانا از لحاظ تعداد نماد و منابع تحت مدیریت بیشترین رشد را داشته است.

وی در ادامه با تشریح فعالیت‌های تیم صندوق تاک دانا گفت: در این صندوق، پنج تیم مختلف وجود دارد که در سایر صندوق‌های بازارگردانی به دو واحد خلاصه می‌شوند. تیم اول، تیم سرمایه‌گذاری یا عملیات است که از یک مدیر سرمایه‌گذاری و چند تریدر تشکیل شده که در عمده بازارگردانان این بخش وجود دارد.

صفا ادامه داد: تیم دوم حسابداری صندوق تاک است که ارزش روز واحدهای صندوق را محاسبه می‌کند که در اکثر بازار گردانان این واحد فعال است. وی افزود: اما سه واحد دیگر منحصرا در تاک دانا وجود دارد. برای مثال بخش RM مدیریت ارتباط با مشتری را بر عهده گرفته که از یک سری مهندسین مالی که خود را مشاور مالی شرکت‌ها می‌دانند تشکیل شده است.

مدیر توسعه و فروش تاک بیان کرد: واحد بعدی تیم تحلیل است. یک تیم تحلیل مجزا برای نمادهایی که بازارگردانی انجام می‌دهند، ایجاد شده است. این تیم تحلیل با توجه به اینکه در دفعه نخست یک تحلیل عمیق نسبت به یک شرکت دارد و به صورت دائم گزارش‌های آن شرکت را در نظر دارد و اطلاعات خود را توسط گزارش‌های میدانی و سایر روش‌ها به‌روزرسانی می‌کند، پیش‌بینی دقیقی از وضعیت شرکت مورد نظر در سال‌های آینده دارد و حتی در برخی از موارد مشاوره‌هایی نیز به شرکت ارائه می‌کند.

او یادآور شد: یکی از کارایی‌های تیم تحلیلی، مشاوره رایگان است. علاوه بر آن، این تحلیل‌ها با توجه به استراتژی بازارگردانی تحلیل می‌شود. صفا گفت: تیم پنجم، تیم توسعه و تدوین استراتژی بازارگردانی است. عمدتاً در صندوق‌های بازارگردانی مختلف استراتژی خاصی وجود ندارد و با توجه به شرایط روز، مدیر سرمایه‌گذاری‌ تصمیم می‌گیرد که چگونه خرید یا فروش انجام دهد. اما تیم توسعه از سه خروجی نخست، برای تدوین استراتژی استفاده می‌کند.

صفا ادامه داد: تیم تحلیل، اولین خروجی است که ارزش ذاتی قیمت سهام را بررسی می‌کند. یکی از اولویت‌ها نیز بر همین اساس است که یک سهم به قیمت ذاتی خود به فروش برسد.

وی افزود: موضوع بعدی در رابطه با موضوعات بازاری، از جمله نقدشوندگی، سرمایه و بازار سهم است که مدیر سرمایه‌گذاری خروجی آن را در اختیار تیم می‌گذارد. در آخر نیز این تیم با توجه به نیاز‌های مشتری و سهام‌داران عمده. خروجی‌ها را در کنار یکدیگر قرار داده و برای آن‌ها یک استراتژی تعیین می‌کند و به ناشر یا سهامدار عمده ارائه می‌دهد. در مرحله آخر این استراتژی تدوین‌شده در اختیار مدیر سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد. این استراتژی‌ها گذشته‌نگر نیستند و هیچ نارضایتی نیز بین مراجعه‌کنندگان به چشم نمی‌خورد.

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا