بورس

تاک خدمت جدید گروه ترنج به بازار سرمایه معرفی شد

[ad_1]

نمایشگاه بین‌المللی صنعت مالی که به مدت چهار روز از تاریخ ۱۶ تا ۱۹ خرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در حالبرگزاری‌ است ویترینی از برجسته‌ترین نام‌ها در صنایع مالی کشور است.

گروه ترنج، در ادامه عملکرد مثبت خود طی این سال‌ها با حضور و طراحی غرفه‌ای جذاب در این نمایشگاه فضایی را جهت همفکری دربارهوضعیت کنونی و آینده صنایع مالی به وجود آورده است.

گروه مالی ترنج فعال در بازار سرمایه، در حوزه مدیریت دارایی (مدیریت صندوق و سبدهای سرمایه‌گذاری خدمت رسانی) خدمات ارائه می‌دهد. تامین مالی، مشاوره عرضه و پذیرش شرکت‌ها از دیگر خدمات این گروه است.

 ترنج چه فعالیت‌هایی می‌کند؟

حمید درخشان‌فر مدیرعامل مشاور سرمایه گذاری ترنج  در این نشست مطرح کرد؛ در حال حاضر هشت صندوق سرمایه‌گذاری در قالبصندوق‌های درآمد ثابت، سهامی، مختلط و سایر صندوق‌ها را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده است و این امکان را می‌دهد که افراد به شکل«غیرمستقیم» سرمایه‌گذاری کنند.

صندوق سرو و انار دو صندوق سهامی، افران و ترنج دو صندوق درآمد ثابت، زیتون صندوق مختلط و تمشک صندوقی از نوع فراصندوقمحسوب می‌شوند. از دیگر صندوق‌های این گروه می‌توان به صندوق جسورانه سرو که در فعالیت‌های اقتصادی پرریسک و صندوق تاک که درحوزه بازارگردانیست اشاره کرد.

گروه ترنج در حال آماده سازی پنج الی ۶ شرکت در بورس ایران به ویژه در صنایع فولاد و تکنولوژی است و در حوزه تامین مالی فعالیت دارد. همچنین تا هفت هزار میلیارد تومان اوراق بدهی، قرضه و اسلامی برای تامین مالی شرکت‌ها در بازار آماده انتشار است که گروه ترنج مسئولیتاین امر را بر عهده گرفته است.

رونمایی از صندوق بازارگردانی «تاک»

گروه مالی ترنج طی این نشست خبری که با حضور مدیران مجموعه و اصحاب رسانه در نمایشگاه بین‌المللی صنعت مالی برگزار شد؛  ازتازه‌ترین خدمات خود با عنوان «تاک» رونمایی کرد.

 تاک از دیگر خدمات ترنج  که هم‌اکنون در بازار شهرت  پیدا کرده و ترنج برای آن ساختار ویژه‌ای را ترتیب داده است در این نشست معرفیشد.

این  خدمت جدید، صندوق بازارگردانی تاک است که عمدتا مخاطبان آن ناشران بورسی هستند. صندوق تاک به ناشران سهام و اوراق یاصندوق‌های ETF خدمات می‌دهد و به همین دلیل در نزد عموم افراد شناخته شده نیست.

حمید دیده‌خانی مدیر عملیات صندوق تاک در تشریح نحوه مدیریت گروه مالی ترنج در صندوق تاک گفت؛ صندوق بازارگردانی تاک دانا در آذرماه ۱۳۹۹با بازارگردانی دو صندوق سرو و افرا، آغاز به کار کرد. آرام آرام این صندوق موفق شدبازارگردانی شرکت‌های مختلف را برعهده گیرد. به طوری که در حال حاضر تاک موفق به بازارگردانی ۱۵ شرکت شده که حدود نصف آنشرکت‌های فرابورسی هستند.

تاک بازارگردانی صندوق‌های ETF نیز برعهده دارد. گفتنی است از هشت صندوقی که بازارگردانی آن در اختیار تاک است، پنچ صندوق تحتمدیریت ترنج فعالیت می‌کنند.

دیده‌خانی در ادامه مطرح کرد؛ علاوه بر همه این‌ها صندوق تاک، بازارگردانی اوراق بدهی را نیز برعهده گرفته و موفق به بازارگردانی شرکتتوسعه اعتماد مبین شده است. همچنین این صندوق برای اولین بار درخواست بازارگردانی اختیار معاملات را به شرکت‌های بورس و فرابورسداده است.

 تاک ساختاری پیشرو دارد

امیرعباس صفا، مدیر توسعه و فروش تاک در رابطه با تفاوت تاک دانا با سایر صندوق‌های بازارگردانی بیان کرد؛ اگر از لحاظ رشدی به تاکنگاه کنیم، در دو سال اخیر، تاک دانا از لحاظ تعداد نماد و منابع تحت مدیریت بیشترین رشد را داشته است.

صفا در ادامه با تشریح فعالیت‌های تیم صندوق تاک دانا مطرح کرد؛  در این صندوق، پنج تیم مختلف وجود دارد که در سایر صندوق‌هایبازارگردانی به دو واحد خلاصه می‌شوند. تیم اول، تیم سرمایه‌گذاری یا عملیات است که از یک مدیر سرمایه‌گذاری و چند تریدر تشکیل شده کهدر عمده بازارگردانان این بخش وجود دارد.

او ادامه داد: تیم دوم حسابداری صندوق تاک است که ارزش روز واحدهای صندوق را محاسبه می‌کند که در اکثر بازار گردانان این واحد فعالاست.

مدیر توسعه و فروش تاک در پایان گفت؛  اما سه واحد دیگر منحصرا در تاک دانا وجود دارد. برای مثال بخش RM مدیریت ارتباط با مشتری رابر عهده گرفته که از یک سری مهندسین مالی که خود را مشاور مالی شرکت‌ها می‌دانند تشکیل شده است.

مدیر توسعه و فروش تاک بیان کرد؛ واحد بعدی تیم تحلیل است. یک تیم تحلیل مجزا برای نمادهایی که بازارگردانی انجام می‌دهند، ایجاد شدهاست. این تیم تحلیل با توجه به اینکه در دفعه نخست یک تحلیل عمیق نسبت به یک شرکت دارد و به صورت دائم گزارش‌های آن شرکت را در نظردارد و اطلاعات خود را توسط گزارش‌های میدانی و سایر روش‌ها به‌روزرسانی می‌کند، پیش‌بینی دقیقی از وضعیت شرکت مورد نظر در سال‌هایآینده دارد و حتی در برخی از موارد مشاوره‌هایی نیز به شرکت ارائه می‌کند.

و یادآور شد؛ یکی از کارایی‌های تیم تحلیلی، مشاوره رایگان است. علاوه بر آن، این تحلیل‌ها با توجه به استراتژی بازارگردانی تحلیل می‌شود. صفا گفت: تیم پنجم، تیم توسعه و تدوین استراتژی بازارگردانی است.

عمدتاً در صندوق‌های بازارگردانی مختلف استراتژی خاصی وجود ندارد و با توجه به شرایط روز، مدیر سرمایه‌گذاری‌ تصمیم می‌گیرد که چگونهخرید یا فروش انجام دهد. اما تیم توسعه از سه خروجی نخست، برای تدوین استراتژی استفاده می‌کند.

صفا ادامه داد: تیم تحلیل، اولین خروجی است که ارزش ذاتی قیمت سهام را بررسی می‌کند. یکی از اولویت‌ها نیز بر همین اساس است که یکسهم به قیمت ذاتی خود به فروش برسد.

وی افزود؛ موضوع بعدی در رابطه با موضوعات بازاری، از جمله نقدشوندگی، سرمایه و بازار سهم است که مدیر سرمایه‌گذاری خروجی آن را دراختیار تیم می‌گذارد. در آخر نیز این تیم با توجه به نیاز‌های مشتری و سهام‌داران عمده. خروجی‌ها را در کنار یکدیگر قرار داده و برای آن‌ها یکاستراتژی تعیین می‌کند و به ناشر یا سهامدار عمده ارائه می‌دهد. در مرحله آخر این استراتژی تدوین‌شده در اختیار مدیر سرمایه‌گذاری قرارمی‌گیرد. این استراتژی‌ها گذشته‌نگر نیستند و هیچ نارضایتی نیز بین مراجعه‌کنندگان به چشم نمی‌خورد.

آخرین روز از نمایشگاه صنعت مالی و برنامه ترنج

طی سه روز برگزاری نمایشگاه گروه ترنج چندین کارگاه‌ آموزشی با موضوعات سواد مالی و مسیر شغلی و توسعه فردی در بورس برگزار کردهاست و جمعه نیز در غرفه ترنج کارگاه‌های آموزشی با عناوین زیر برگزار می‌شود؛

  •     تحلیل اقتصاد کلان؛ نرخ بهره و بازار پول با بررسی عملکرد صندوق درآمد ثابت افران
  •     معرفی خدمات بازارگردانی و تامین مالی
  •     ریسک‌های سرمایه‌گذاری و معرفی صندوق‌های اهرمی
  •     مسیر شغلی ترنج؛ حوزه سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی

علاقه‌مندان می‌توانند تا روز جمعه ۱۹ خرداد با حضور در نمایشگاه بین‌المللی تهران سالن ۳۸ از غرفه گروه ترنج بازدید کرده و از خدمات اینگروه بهره‌مند‌ شوند.

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا