بورس

سرگیجه در بازار دلار /عصای دست سیاستگذار چیست؟

[ad_1]

قیمت دلار دو روز است که نوسان محدودی دارد و با رقم ۵۰ هزار و ۴۰۰ تومان معامله می‌شود. افزایشی‌های بازار با خریدهای سنگین، رشد تقاضا و داغ کردن بازار اجازه افت قیمت دلار را نمی‌دهد. معامله‌گران بازار ارز معتقدند فعلا زور افزایشی‌های بازار بیشتر است و علاوه بر آن سیاست‌گذار نیز اجازه برگشت قیمت دلار به کریدور پایین‌تر را نمی‌دهد.

امروز بازار ارز شاهد افزایش تقاضا بود. فعالان بازار ارز معتقدند خریدهای خرد در معاملات روز جاری قیمت دلار را در محدوده مشخصی فریز کرده است. کارشناسان اقتصادی دلار را در روندی خنثی در نوسان می‌دانند. به اعتقاد آنها بالای سطح ۵۴ هزار و ۵۰۰ تومانی آغاز ریتم صعودی قیمت دلار است.

معامله‌گران فنی شکست محدوده مذکور را شروع حرکت صعودی می‌دانند و از جهت نزولی نیز تثبیت قیمت پایین منطقه ۴۸ هزار و ۲۰۰ تومانی را تایید می‌کنند. آنها معتقدند در صورت شروع روند نزولی، دلار مناطقی مثل ۴۶ و حتی ۴۵ هزار تومانی را نیز می‌بیند.

این سوالی است که میثم رادپور کارشناس و فعال اقتصادی به آن پاسخ داد؛ او اظهار کرد: «در پاسخ به این سوال به شکل خلاصه باید گفت در مدت اخیر شاهد افزایش فروش نفت کشور بودیم . بعد از حمله روسیه به اوکراین و تحریم حامل‌های انرژی روسیه برای بسیاری از کشورها، ایران به لیست خرید نفت برگشت و باعث شد فروش نفت به مقدار قابل توجهی افزایش یابد. بنابراین یکی از دلایل عدم افزایش قیمت دلار همین میزان افزایش فروش نفت است.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اصطکاک‌های ایران با نظام پولی بین‌المللی گفت: «ایران از نظام پولی بین‌المللی طرد شده است. از همین‌رو طرف عرضه دلار به شدت تحت فشار بود؛ بنابراین افزایش فروش نفت بخش قابل توجهی از این فشار را برای عرضه کننده، جبران کرده است.»

سال آینده قیمت دلار چقدر است؟
وی با تاکید بر روند صعودی تورم و عدم افزایش قیمت دلار افزود: «فروش نفت می‌تواند این فرصت را فراهم کند که بازار برای مدتی بدون افزایش جدی و قابل اعتنایی در همین محدوده نوسان داشته باشد.»

تاثیر پول نفت تا چه زمانی در بازارهای مالی پایدار است و این نوسان تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ رادپور در پاسخ به این سوال اظهار کرد: «زمان آن به موضوع شتاب تورم بستگی دارد. می‌توان گفت که افزایش سطح عمومی قیمت‌ها به قدری جدی است که افزایش فروش نفت را در مدت کوتاهی به راحتی جبران می‌کند. ما نمی‌توانیم زمان مشخصی برای این موضوع بدهیم اما هر چه زمان می‌گذرد با وجود تورم، فشار برای افزایش قیمت ارز بیشتر می‌شود.»

وی افزود: «اگر قیمت دلار در ابتدای ریاست جمهوری آقای رئیسی حدود ۲۴ هزار تومانی بود، با در نظر گرفتن تورم حدود ۵۰ درصدی سالیانه و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها می‌توان انتظار داشت در مرداد سال آینده قیمت دلار در نیمه کریدور هفتم باشد.»

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه تورم ۵۰ درصدی عدد بسیار بزرگی است، می‌گوید: «این مقدار تورم می‌تواند باعث جابه‌جایی‌های بزرگی ‌شود. افزایش ورود دلار متعاقب فروش نفت باعث ایجاد تنفسی برای سیاست‌گذار شد. اما با تورم ۵۰ درصدی این عرضه‌ها نمی‌تواند قیمت دلار را تثبیت کند.»

امروز قیمت دلار در بازارهای همسایه روند یکدستی نداشت. قیمت دلار هرات رشد ۱۰۰ تومانی داشت و با قیمت ۵۰ هزار و ۲۳۰ تومان معامله شد. دلار سلیمانیه کاهش ۵۰ تومانی داشت و با قیمت ۵۰ هزار و ۴۴۰ تومانی معامله شد. درهم امارات هم با افزایش ۲۰ تومانی با قیمت ۱۳ هزار و ۸۲۰ تومان معامله شد.

۲۲۰

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا