بورس

زلزله در بازار طلا و سکه /قیمت دلار به حصر رفت

[ad_1]

به گزارش اقتصادنیوز، بررسی هسته مرکزی بازار ارز تهران در چند وقت گذشته نشان می‌دهد که قیمت دلار جانی برای افزایش ندارد و در نیمه کانال ۵۰ هزار تومان حبس شده است. برخی از معامله‌گران افزایش قدرت بازارساز در بازار ارز را دلیل اصلی ثبات نسبی دلار می‌دانند. از سوی دیگر برخی معتقدند که با فرسایشی شدن اخبار جنگ حماس و اسرائیل، صف خریداران هیجانی ارز در تهران جمع شد.

قیمت دلار که در معاملات نقدی روز گذشته با ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان تا ۵۰ هزار و ۵۵۰ تومان به کار خود پایان داده بود، در معاملات پشت خطی سه‌شنبه‌شب هم جانی برای صعود نداشت و در حول‌وحوش ۵۰ هزار و ۴۵۰ تومان قیمت خورد. در بازار امروز چهارشنبه ۱۵ آذرماه هم با گپ منفی فعالیت کاری خود را آغاز کرد و تا ۵۰ هزار و ۲۵۰ تومان پایین آمد. البته شیب کاهشی اسکناس آمریکایی در نیمه ظهر اندکی بیشتر شد و بر روی ۵۰ هزار و ۱۵۰ تومان قرار گرفت. تحلیلگران فنی معتقدند در حال حاضر حمایت ۵۰ هزار و ۲۰۰ و مقاومت ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان، محدوده‌های مهم دلار هستند که در صورت پیشروی در هر جهتی آینده قیمت دلار مشخص خواهد شد.

از سوی دیگر در هرات هم طبق ادعای معامله‌گران نرخ دلار روز گذشته با ۴۹ هزار و ۹۵۰ تومان بسته شد. با این‌ حال در بازار شبانه دلار هرات دوباره به کانال ۵۰ هزار تومان برگشت و بر روی ۵۰ هزار و ۱۵۰ تومان قرار گرفت. اما در معاملات نقدی امروز دوباره نزولی شد و با ۴۹ هزار و ۹۳۰ تومان به فروش رسید.

البته این کاهش قیمت در بازار رسمی هم مشهود بود. قیمت دلار امروز، چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ در مرکز مبادله ارز و طلای ایران با کاهش ۱۵ تومانی نسبت به‌روز گذشته در سطح ۴۲ هزار و ۲۴۲ تومان قرار گرفته است. همچنین قیمت یورو نیز هم مسیر با دلار با کاهش ۱۷۲ تومانی نسبت به‌روز گذشته معادل ۴۵ هزار و ۵۶۱ تومان اعلام شده است. در همین راستا قیمت درهم امارات نیز با رقم ۱۱ هزار و ۵۰۲ تومان بر تابلو درج شده که نسبت به‌روز کاری گذشته کاهش جزئی داشته است. نرخ حواله دلار، حواله یورو و حواله درهم نیز در این مرکز به ترتیب ۳۸ هزار و ۴۰۲ تومان، ۴۱ هزار و ۴۱۹ تومان و ۱۰ هزار و ۴۵۶ تومان درج شده است.

از بازار ارز که بگذریم، قیمت طلای جهانی امروز در مقایسه با روز قبل تقریباً ۵ دلار گران‌تر شد و با ۲۰۲۳ دلار معامله شد. در بازار داخلی ایران قیمت هر گرم طلا در داخل ایران که عصر دیروز با ۲ میلیون و ۴۳۸ هزار و ۲۰۰ تومان بسته شد، در بازار امروز با ۲ میلیون و ۴۶۴ هزار تومان معامله شد که نسبت به‌روز سه‌شنبه تقریباً ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان ارزان شده است.

همچنین قیمت سکه امامی که در روز دوشنبه هفته جاری با ۲۹ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان معامله شده بود روز سه‌شنبه با ۲۹ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بسته شد. روند کاهشی نرخ سکه به بازار امروز هم رسید و سکه امامی با کاهش ۱۰۰ هزارتومانی بر روی ۲۹ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان قرار گرفت. فعالان بازار می‌گویند درصورتی‌که سکه نتواند به بالای مرز ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برگردد به‌تدریج به سمت کف کانال یاد شده حرکت خواهد کرد.

۲۲۳۲۲۳

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا