بورس

چرا نگاه‌ها به طلا ویژه شده؟/ شرط صعودی ماندن بورس

اکوایران: با افزایش قابل توجه انس طلا در یک ماه گذشته دلار، سکه و طلای داخلی هم روی نبض انس حرکت می‌کنند. در حالیکه ضربان نوسان سکه و ارز صاف شده بود رشد جهانی انس طلا دلار و سکه را احیا کرد و شرایط را در بازار داخل تغییر داده است.

بازار ارز تهران در رکود است و غالبا نسبت به بهانه‌های افزایشی بی‌اعتنایی می‌کند‌. ضربان خط دلار بیشتر اوقات صاف است و اخیرا انس جهانی طلا نوسان در بازار ارز و طلا را احیا کرده‌است.

سخنان روز جمعه جروم پاول خریداران را به بازار برگرداند چرا که تصور کردند تشدید سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی به پایان خط نزدیک شده است. در یک ماه گذشته بازدهی اوراق قرضه کاهش پیدا کرده و شاخص دلار عقب‌نشسته است، در نقطه مقابل، قیمت طلا در روندی افزایشی رو به بالا حرکت کرده‌ است. گزارش‌های اقتصادی رکود را در ایالات متحده و اروپا ردیابی می‌کنند و تصور جمعی از رکود تنها یکی از دلایلی است که باعث ورود خریداران به بازار طلا شده‌است‌.

ریسک‌ها در جهان افزایش یافته‌است، در حالیکه روسیه و اوکراین در مرز اروپا درگیر جنگ هستند، آتش جنگ در سرزمین‌های اشغالی در خاورمیانه شعله‌ور شده، در شرق هم تهدیدها میان کره شمالی و سئول رد‌و‌بدل می‌شود. در کنار تمامی این موارد ۴۱ درصد جمعیت مردم در سال آینده به پای صندوق‌‌های رأی خواهند رفت و چشم‌انداز سیاسی کشورها در چنین فضایی در ابهام قرار گرفته است.

گزارش‌های اقتصادی که بوی رکود می‌دهند، کاهش بازدهی اوراق قرضه، تضعیف شاخص دلار، پیش‌بینی‌ها از پایان تشدید سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو، افزایش جنگ‌ها و تنش‌‌ها در جهان، بالا رفتن ریسک‌های ژئوپلتیک، ابهام در آینده سیاسی کشورهای جهان در چنین موقعیت خطیری تقاضا را برای طلا به عنوان دارایی امن سرمایه‌گذاری افزایش داده‌است.

انسْ سکه و دلار را احیا کرد

با افزایش قابل توجه انس طلا در یک ماه گذشته دلار، سکه و طلای داخلی هم روی نبض انس حرکت می‌کنند. در حالیکه ضربان نوسان سکه و ارز صاف شده بود رشد جهانی انس طلا دلار و سکه را احیا کرد و شرایط را در بازار داخل تغییر داده است. انس طلا لیدر بازار ارز و طلا شده و با توجه به حرکت‌های انس معامله‌گران استراتژی‌های معاملاتی خود را می‌چینند.

روز قبل طلای جهانی در ساعت اولیه بازگشایی رکورد تاریخی خود را جا‌به‌جا کرد و سکه امامی هم با پیروی از انس افزایشی باز شد ادامه اصلاح طلای جهانی در نهایت باعث اصلاح سکه شد. سکه در محدوده ۲۹ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان به کار خود پایان داد. سکه امامی حمایت ۲۹ میلیون و۵۰۰ هزار تومان و مقاومت ۳۰ میلیون تومان را پیش رو دارد.

شرط ادامه روند صعودی بازار سرمایه

روزقبل هم به کام بورسی‌ها شیرین شد، ارزش معاملات خرد باز هم صعودی شد و دو‌روزی است که در کانال ۸۰۰۰ میلیارد تومانی جا خوش کرده‌است که فعلا نشانه خوبی برای اهالی بازار سرمایه است.

قیمت نفت جهانی کاهش پیدا کرده و ایالات متحده در این قیمت‌ها تصمیم به پر کردن ذخایر خود گرفته است، اقدامی که نشان می‌دهد احتمالا کاهش بیشتر نفت فعلا برای سیاست‌گذاران اقتصادی آمریکا چندان محتمل نیست.

از طرفی در نقطه مقابل اعضای اوپک پلاس هم تصمیم به کاهش بیشتر عرضه نفت گرفته‌اند که اگر محقق شود می‌تواند قیمت نفت را تحت تأثیر قرار دهد. به هرحال بازار سرمایه به طور سنتی نگاه نفتی دارد و نگاه ویژه‌ای به این گروه می‌شود‌. صندوق پالایش عرضه‌شده توسط دولت فاصله قابل توجهی با صندوق دارا دارد و هر اتفاقی در این گروه به طور ویژه در بازار رصد‌ می‌شود‌.

در این هفته و تا اینجای کار بیشتر افزایش بازار به گردن شاخص‌سازها بوده‌است و در صورتی که در ادامه بازار خود را بالای دو‌میلیون و ۱۰۰ هزار واحد نگه دارد و فرو نریزد می‌توان با چرخش پول در میان گروه‌ها با بازدهی کمتر انتظار ادامه روند صعودی از بازار داشت.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا