بورس

تحلیل بنیادی سهام شخارک / 25 درصد سودخالص پتروشیمی خارک دود شد!

اکوایران: شرکت پتروشیمی خارک در تابستان امسال با ثبت 395 میلیارد تومان سود خالص نشان داد که 128 میلیارد تومان یا به عبارتی 25 درصد کمتر از تابستان 1401 سود‌اوری داشته است.

به گزارش اکوایران، سهام شرکت پتروشیمی خارک در تابلوی فرعی بازار اول بورس تهران با نماد شخارک شناخته می‌شود. ارزش بازاری سهام شرکت پتروشیمی خارک در حال حاضر 27 هزار و 270 میلیارد تومان است. شرکت گروه پتروشیمی تابان فردا به تنهایی بیش از 39 درصد از سهام شرکت پتروشیمی خارک را تحت تملک دارد. شرکت‌ سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و شرکت سهامی صندوق بازنشستگی کشوری از دیگر سهامداران عمده خارک به شمار می‌روند. در هشت ماهه امسال تمام فروش پتروشیمی خارک به صورت صادراتی بوده و این مجموعه در بازارهای داخلی عرضه‌ای نداشته است. متانول و پنتان پلاس اصلی‌ترین محصولات پتروشیمی خارک به شمار می‌روند و در این هشت ماهه فروش بالایی را به ثبت رسانده‌اند. پتروشیمی‌های کشور در سال جاری چالش‌های متعددی را بابت تعیین نرخ گاز خوراک و سوخت خود تجربه کرده‌اند.

فروش پتروشیمی خارک 17 درصد افزایش یافت!

شرکت پتروشیمی خارک در سال جاری رشد فروش اندکی را پشت سر گذاشته است.  شرکت پتروشیمی خارک در سال 1400 با 9 هزار و 206 میلیارد تومان فروش، به طور متوسط ماهانه 767 میلیارد تومان درآمدزایی کرده است. شخارک در سال 1401 بیش از 21 درصد رشد درآمدزایی داشت و با 11 هزار و 197 میلیارد تومان فروش به متوسط ماهانه 933 میلیارد تومانی دست پیدا کرد.

photo_۲۰۲۳-۱۱-۲۷_۲۰-۰۳-۵۹

بیشترین میزان فروش ماهانه شرکت پتروشیمی خارک در سال 1400 به دی ماه با هزار و 349 میلیارد تومان درآمد عملیاتی تعلق گرفت و در سال 1401 با هزار و 680 میلیارد تومان به بهمن ماه تعلق داشت و مرداد ماه 1401 با 155 درصد بیشترین میزان افزایش فروش به نسبت ماه مشابه در سال قبل را به خود اختصاص داد.

اعتیاد اقتصاد ایران به تورم

شرکت پتروشیمی خارک در هشت ماهه طی شده از سال جاری نشان داده که عملکردی مشابه به نسبت هشت ماهه ابتدایی سال قبل در زمینه درآمدزایی داشته است. این شرکت تا انتهای آبان ماه امسال 8 هزار و 40 میلیارد تومان فروش داشته که به نسبت فروش 6 هزار و 863 میلیارد تومانی هشت ماهه ابتدایی سال 1401 رشد 17 درصدی و به زبان دیگر، افزایش هزار و 177 میلیارد تومانی داشته است. در این هشت ماهه، بیشترین میزان فروش به مهر ماه با هزار و 442 میلیارد تومان تعلق گرفته و بیشترین افزایش فروش ماهانه نسبت به ماه مشابه در سال قبل نیز به مرداد ماه با 93 درصد رشد تعلق گرفته است.

سقوط حاشیه سودخالص پتروشیمی خارک

شرکت پتروشیمی خارک در سال‌های قبل با حاشیه سود ناخالص فصلی 42 درصدی و حاشیه سود خالص 34 درصدی سود‌آوری می‌کرد. شخارک در تابستان امسال شاهد ریزش شدید حاشیه سود خالص خود بود که نمونه مشابه آن آخرین بار در زمستان 1400 اتفاق افتاده بود. 

شرکت پتروشیمی خارک با ثبت حاشیه سود خالص 14 درصدی در تابستان نشان داد که 20 درصد به نسبت متوسط این معیار در فصل‌های دو سال گذشته ریزش داشته و حتی نسبت به حاشیه سود خالص تابستان سال قبل با افت 8 درصدی مواجه است.

شخارک در تابستان امسال سود خالص 395 میلیارد تومانی به ثبت رساند که 25 درصد کمتر از تابستان سال قبل بود. کاهش سود‌خالص تابستان درحالی اتفاق افتاد که درآمدزایی این شرکت در تابستان امسال 17 درصد بیشتر از تابستان 1401 بوده است. عملکرد بهار امسال این مجموعه نیز با 17 درصد سود‌اوری کمتر به نسبت بهار سال قبل همراه بوده است. 

photo_۲۰۲۳-۱۱-۲۷_۲۰-۰۴-۰۱

روشنی اقتصاد با چراغ نفتی؛ سهم درشت نفت در رشد اقتصادی تابستان 1402


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا