بورس

تقاضا مانع فروش مقاطع فولادی

میلگرد بورسی 500 تومان ارزان‌تر از هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد شد. اما نبود چشم‌اندازی روشن از بهبود تقاضا برای مقاطع طویل فولادی در میان مدت باعث شد تا این فاصله محدود قیمتی به رونق این بازار منجر نشود و به این ترتیب در دومین هفته از مهر ماه تنها 10 درصد میلگرد عرضه شده در بازار معامله شد.

به گزارش اکوایران رینگ مقاطع طویل فولادی دومین هفته از مهر ماه را با رکودی سنگین به پایان رساند. مجموع مقاطع فولادی عرضه شده در این بازار شامل میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی به 283 هزار تن رسید؛ برای این میزان محصول، تقاضایی در حدود 65 هزار تن به ثبت رسید که در نهایت به فروش 40 هزار و 600 تن از این محصولات انجامید. البته عمده محصول عرضه شده در این رینگ میلگرد فولادی بود که بخش قابل توجهی از این عرضه نیز بدون مشتری ماند.

44 درصد تیرآهن بورسی معامله شد

در دومین هفته از مهر ماه بالغ بر 18 هزار و 700 تن انواع تیرآهن در رینگ صنعتی بورس کالای ایران عرضه شد؛ قیمت پایه انواع تیر از 21 هزار و 300 تومان تا 23 هزار تومان متغیر بود. برای این محصول تقاضایی برابر 20 هزار تن به ثبت رسید و در نهایت به فروش 8 هزار تن تیرآهن از این بازار انجامید. به این ترتیب در این بازه زمانی 44 درصد عرضه تیرآهن معامله شد. این رقم نسبت به میزان فروش میلگرد به مراتب بیشتر بود و بنابراین می‌توان گفت که رکود در بخش تیرآهن کمتر از بازار میلگرد است. محدودیت در تولید مهم‌ترین عامل رونق نسبی رینگ تیرآهن در کشور است.

میزان تقاضا برای تیرآهن در کشور محدود بوده و در عین حال نوردکاران محدودی این محصول را تولید می‌کنند؛ به این ترتیب حجم معاملات تیرآهن نسبت به میلگرد بسیار پایین است. در حالی که میلگرد در ساخت ساختمان مصرف می‌شود، میلگرد در احداث پروژه‌های زیرساختی و ساختمان‌های چندین طبقه و در واقع برج‌ها به کار می‌رود و میزان تقاضا برای آن در کشور با توجه به پروژه‌های فعلی در دست کار محدود است.

رکود مهمان همیشگی رینگ مقاطع

بالغ بر 223 هزار تن انواع میلگرد فولادی در رینگ صنعتی بورس کالا در دومین هفته از مهر ماه عرضه شد؛ برای این محصول تقاضایی بالغ بر 35 هزار تن به ثبت رسید که در نهایت به فروش 23 هزار تن میلگرد از این بازار انجامید. به این ترتیب در دومین هفته از مهر ماه تنها حدود 10 درصد عرضه میلگرد در رینگ صنعتی بورس کالا معامله شد.

میلگرد با قیمت پایه‌ای در بازه 20 هزار و 700 تومان تا 21 هزار و 950 تومان روانه رینگ صنعتی بورس کالا شد. قیمت پایه این محصول نسبت به نرخ فروش شمش فولاد در همین بازه زمانی ارزنده بود؛ با این وجود انباشت مقاطع طویل فولادی در انبار تجار بدون مشتری باعث شده تا تمایلی برای خرید مقاطع وجود نداشته باشد و به این ترتیب رینگ میلگرد برای چندمین ماه متوالی درگیر رکود باشد. در چنین شرایطی نسبت دادن گرانی هزینه ساخت مسکن به عرضه فولاد در بورس کالا صحت ندارد. بررسی روند معاملات مقاطع طویل فولادی ظرف هفته‌های گذشته از آن حکایت دارد که رکود سنگین حاکم بر معاملات باعث شده تا نوردکاران محصول خود را در کف نرخ تعادلی در بازار عرضه کرده و بخشی اندکی از این محصول بدون رقابت در این بازار معامله شود.

میانگین نرخ فروش میلگرد از بازار فیزیکی بورس کالا در روز چهارشنبه 12 مهر ماه به 21 هزار و 740 تومان رسید؛ با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام شده فروش این میلگرد برابر 23 هزار و 740 تومان می‌رسد. این در حالی است که در همین زمان میلگرد در بازار آزاد با نرخ 24 هزار و 300 تومان معامله می‌شود. بنابراین تفاوت نرخ میلگرد بورسی و میلگرد بازار آزاد همچنان محدود است. البته اگر چشم‌انداز تقاضا در میان و بلند مدت مثبت بود، همین تفاوت جزئی قیمت می‌توانست به رونق نسبی رینگ مقاطع منجر شود، اما نبود چشم‌انداز روشن از آینده تقاضا باعث شده تا این بازار در رکود بیشتری فرو رود.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا