بورس

افزایش شدید قیمت فولاد در بورس کالا برخلاف رویه بازارهای جهانی+ نمودار

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، از اوایل هفته گذشته بود که بحث خروج فولاد و سیمان از بورس کالا به دلیل قیمت‌سازی و افزایش قیمت در بازار مطرح شد. در ابتدا وزیر راه و شهرسازی بر این نکته تاکید داشت و سپس رئیس جمهور در شورای عالی مسکن بر کاهش قیمت فولاد و سیمان تاکید کرد.

در این زمینه کارشناسان تاکیدات متعددی داشتند که بورس کالا از محلی برای افزایش قیمت و مهندسی بازار تبدیل شده است. به عبارت دیگر در حالی که قرار بود بورس کالا تنها محل کشف قیمت باشد به محلی برای توزیع تبدیل شده است.

براساس آمارهای موجود، در بازه زمانی سه ماهه پایانی سال 1401، قیمت ورق به شکل معناداری جهش داشته است و این در حالی است که طبق ادعای سندیکای پروفیل در بازه زمانی مشابه این جهش، هیچگونه همپوشانی با قیمت‌های جهانی مشاهده نمی‌شود.

بورس ,

با توجه به نمودار بالا و براساس عرضه‌های سال 1400 شاهد هستیم که حجم عرضه‌ها در پایین‌ترین سطح قرار داشته است. سال 1401 نیز بالاترین میزان عرضه را شاهد بوده‌ایم. در بحث آمارهای مربوط به عرضه‌های انجام شده در سال 1402 نیز شاهد کاهش عرضه به نسبت سال قبل هستیم و سطح عرضه تا 300 هزار تن کاهش پیدا کرده است.

بورس ,

میانگین سالانه بهای ورق گرم با احتساب پرمیوم و مالیات ارزش افزوده برای واحدهای لوله و پروفیل ساز در بازه سه ساله 1400 تا 1402(نیمه اول)

بورس ,

براساس آخرین عرضه فولاد گرم در بورس کالا، نرخ کشف شده دلار ورق گرم فولاد مبارکه 53 هزار و 105 تومان است.

با وجود تثبیت نرخ ارز علت افزایش 40 درصدی ورق گرم در سازوکار کار بورس کالا چیست؟

لازم به ذکر است نرخ دلار کشف شده حاصل تقسیم قیمت نهایی ورق گرم پس از رقابت در بورس کالا بر نرخ تسعیر ارز در مرکز مبادله طلا و ارز یا همان دلار 37500 تومانی است. همانطور که در نمودار زیر قابل مشاهده است در فروردین ماه نرخ دلار کشف شده با دلار مرکز مبادله یا نرخ تسعیر یکسان بوده و افزایش قیمتی بین قیمت پایه و قیمت نهایی وجود نداشته است.این درحالی است که در یک روند صعودی تا مرداد ماه شاهد افزایش 40 درصدی نرخ دلار کشف شده هستیم که این موضوع به معای افزایش 40 درصدی قیمت ورق گرم در این مدت میباشد.حالا نکته بسیار مهم شرایط رکودی بازار داراییهاست. از طرف دیگر نرخ تورم ماهانه نیز در محدود 2 درصد بوده و به هیچ عنوان میزان افزایش قیمت نهایی نسبت به قیمت پایه قابل توجیه نیست.

بورس ,

انتهای پیام/


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا