بورس

رینگ کم رونق معدنی‌ها

رینگ محصولات ابتدایی زنجیره آهن و فولاد شامل سنگ‌آهن کلوخه و دانبه‌بندی، کنسانتره آهن و گندله آهن در روز چهارم شهریور ماه خالی از رونق بود. عدم توازن در زنجیره آهن و فولاد کشور و استمرار محدودیت برق واحدهای احیا عامل اصلی رکود در بخش ابتدایی زنجیره فولاد بود.

به گزارش اکوایران، در روز شنبه چهارم شهریور ماه بالغ بر 125 هزار تن سنگ‌آهن دانبه‌بندی، 100 هزار تن سنگ‌آهن کلوخه، 616 هزار تن کنسانتره آهن و 845 هزار تن گندله سنگ‌آهن در بازار  فیزیکی بورس کالای ایران عرضه شد.

در روز شنبه چهارم شهریور ماه بالغ بر 125 هزار تن سنگ‌آهن دانبه‌بندی در بازار فیزیکی بورس کالای ایران عرضه شد؛ برای این محصول تقاضایی بالغ بر 25 هزار تن در بازار به ثبت رسید که در نهایت به فروش همین میزان محصول با نرخ پایه 7 هزار و 470 تومان منجر شد.

همچنین در این روز واحدهای سنگ‌آهنی کشور بالغ بر 100 هزار تن سنگ‌آهن کلوخه در تالار حراج باز بازار فیزیکی عرضه کردن که نبود مشتری برای آن باعث شد تا حجم فروش محصول از این بازار در محدوده صفر باقی بماند.

واحدهای فرآوری سنگ‌آهن  برای روز ابتدایی هفته جاری بالغ بر 516 هزار تن کنسانتره آهن در بازار فیزیکی بورس کالا عرضه کردند؛ برای این محصول تقاضای 90 هزار تنی به ثبت رسید که در نهایت به فروش 70 هزار تن محصول از این بازار منجر شد. قیمت پایه عرضه کنسانتره آهن برابر 3 هزار و 300 تومان تا 3 هزار و 700 تومان به ازای هر کیلوگرم بود.  میانگین نرخ فروش کنسانتره از این بازار به 3 هزار و 570 تومان رسید.

همچنین در روز شنبه چهارم شهریور ماه بالغ بر 845 هزار تن گندله در  بازار فیزیکی بورس کالا عرضه شد. این محصول با قیمت پایه‌ای در بازه 4 هزار و 537 تومان تا 5 هزار و 137 تومان روانه این بازار شد. البته اغلب عرضه‌ها در کف بازه قیمت پایه بود و تنها یکی از واحدهای تولیدی نسبت به عرضه محصول در سقف قیمت پایه اقدام کرد. تقاضای ثبت شده در این بازار به 550 هزار تن  رسید و در نهایت 445 هزار تن محصول با میانگین قیمت 4 هزار و 537 تومان مورد معامله قرار گرفت. به این ترتیب گندله تنها محصولی بود که از رکود حاکم بر معاملات این حوزه تا حدی قسر در رفت.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا