ارز دیجیتال

لزوم افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو؛ جروم پاول در جکسون هول چه گفت؟

جروم پاول (Jerome Powell) رئیس فدرال رزرو در همایش جکسون هول از احتمال افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم خبر داد.

به گزارش والکس و به نقل از theblock، رئیس فدرال رزرو که قبلا بارها در صحبت‌های خود به لزوم اعمال سیاست‌های انقباضی بیشتر برای کنترل تورم اشاره کرده بود، بار دیگر موضعی مشابه را اتخاد کرد. 

جروم پاول روز جمعه ۲۵ آگوست (۳ شهریور) در سخنرانی خود در جکسون هول، با پرداختن به این موضوع که هدف نهایی فدرال رزرو کاهش تورم است، گفت:

ما متعهد به دستیابی و حفظ یک سیاست پولی هستیم که به اندازه کافی محدود کننده باشد و بتواند تورم را در طول زمان به سطح مورد نظر (۲ درصد) کاهش دهد. ما قصد داریم تا زمانی که مطمئن شویم تورم به طور پیوسته به سمت پایین حرکت می کند، سیاست پولی را در یک سطح محدود نگه داریم. وظیفه فدرال رزرو این است که تورم را به ۲ درصد برساند و ما این کار را انجام خواهیم داد. ما از سال گذشته سیاست‌های پولی را به میزان قابل توجهی تشدید کرده‌ایم، اگرچه تورم از اوج خود پایین آمده و این یک پیشرفت خوشایند است اما همچنان در سطح غیرقابل قبولی قرار دارد.

این اعلام آمادگی بانک مرکزی ایالات متحده برای افزایش نرخ بهره و لحن قاطعانه رئیس آن، یک واکنش شدید و فوری در قیمت ارزهای دیجیتال را به دنبال نداشت. بر اساس گزارش کوین گکو (CoinGecko) بیت کوین پس از سخنرانی پاول به ۲۵۹۴۲ دلار سقوط کرد و کاهشی ۱ درصدی را در طی ۲۴ ساعت گذشته ثبت کرد.

اما نکته مهم کم شدن امیدواری‌ها برای پایان سیاست‌های انقباضی و محدود کننده فدرال رزرو بود. ارزهای دیجیتال همراه با شاخص‌های اصلی سهام بعد از آن که این سخنرانی ترس و یاس را به بازار تزریق کرد به رنگ قرمز و کاهش قیمت بیشتر متمایل شدند و از طرفی شاخص دلار آمریکا (DXY) با رشدی ۰.۴ درصدی به رقم ۱۰۴.۴۲ رسید که بالاترین حد از ماه مارس (فروردین) به حساب می‌آید. همچنین شاخص‌های داو جونز (Dow Jones)، اس‌اند‌پی ۵۰۰ (S&P 500) و نزدک (Nasdaq) تغییر چندانی نشان نمی‌دهند.

ادامه سیاست‌ها پولی فدرال رزرو در کنار تقویت شاخص دلار اتفاقات خوبی برای بازار ارزهای دیجیتال نیستند اما این مساله هیچ قطعیتی را درباره آینده به دنبال ندارد و به این معنا نیست که نمی‌توانیم نسبت به آینده خوش‌بین باشیم. تشدید سیاست‌های انقباضی و افزایش متوالی نرخ بهره برای بانک مرکزی آمریکا پرهزینه و خطرناک است و ممکن است اقتصاد آمریکا را وارد رکود کند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا