بورس

امیدواری به رشد تقاضای سنگ‌آهن چین

[ad_1]

گروه بی‌اچ‌پی به بهبود تقاضا برای محصولات فولادی در چین و تاثیر مثبت این موضوع بر سودآوری خود در نیمه دوم سال جاری میلادی امیدوار شد. کاهش فعالیت ساخت‌وساز در چین ظرف بیش از یک سال اخیر با ایجاد جریان کاهش نرخ در بازار محصولات زنجیره آهن و فولاد، از سودآوری تولیدکنندگان زنجیره آهن و فولاد کاست. البته مدیران شرکت بی‌اچ‌پی می‌گویند هنوز برای اظهار نظر دقیق در خصوص اثرگذاری واقعی سیاست‌های دولت چین بر بازار زود است.

به گزارش اکوایران مایک هنری، مدیرعامل شرکت بی‌اچ‌پی گفت: تقاضای فولاد در چین ظرف هفته‌های اخیر رشد داشته است. این تقاضا از سمت آغاز فعالیت‌های ساخت مسکن، زیرساخت، زیرساخت احداث نیروگاه‌های سبز، خودروسازی و تکمیل اخانه‌های نیمه‌کاره رقم خورده است.

وی گفت: با این حال، بزرگ‌ترین معدن‌کار جهان به‌دقت گام‌های سیاست‌گذاران چینی برای حمایت از بخش مسکن را دنبال می‌کند.

بهبود وضعیت اقتصادی چین به دلیل بروز رکود در بخش دارایی‌ها، مخارج ضعیف مصرف‌کننده و کاهش رشد اعتبار از میان رفته است.  شرکت بی‌اچ‌پی در ابت دای سال جاری پیش‌بینی رشد اقتصادی 5.75 درصد تا 6.25 درصد را برای سال جاری داشت، اما این شرکت پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی چین را به 5 تا 5.5 درصد کاهش داد. با این وجود بی‌اچ‌پی انتظار دارد که چین امسال نیز برای پنجمین سال متوالی بیش از یک میلیارد تن فولاد  تولید کند. تولید یک میلیارد تن فولاد از سوی  چین محرک مناسبی برای بازار سنگ‌آهن است. با این وجود تقاضای غرب برای کامودیتی‌ها در سال جاری به دلیل افزایش نرخ بهره آسیب دیده است.

مدیرعامل بی‌اچ‌پی گفت: چشم‌انداز اقتصاد جهانی در کوتاه مدت نامشخص است؛ در این شرایط چین و هند تقاضای با ثبات‌تری برای سنگ‌آهن دارند.

در عین حال مدیران بی‌اچ‌پی نسبت به فشارهای تورمی در سال 2024 و تاثیر آن بر  تولید و تجارت خود هشدار می‌دهندو تورم هزینه تولید و تجارت را افزایش داده؛ اما با کاهش توان متقاضیان از مصرف محصولات معدنی‌ها می‌کاهد.

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا