بورس

نشانه پیشرفت تفاهم نانوشته در بازار ارز

اکوایران: بازار ارز به بده و بستان‌های دیپلماتیک عادت کرده است، چراکه حتی فیلم اخطار نیروی دریای سپاه به بالگردهای آمریکایی که آن‌ها را مجبور به فرود کرد نیز نتوانست دلار را دچار بالایی چندانی کند.

به گزارش اکوایران، در این هفته خبری منتشر شد که بر اساس آن محموله نفتی توقیف‌شده ایران در تگزاس، تخلیه شده است. با توجه به تاکیدی که مقامات ایرانی بر این مسأله داشتند، به نظر می‌رسید تنش‌های میان ایران و ایالات متحده دچار یک بالایی شده است، اما بازار ارز به این بده و بستان‌ها عادت کرده و حتی فیلم اخطار نیروی دریای سپاه به بالگردهای آمریکایی که آن‌ها را مجبور به فرود کرد نیز نتوانست دلار را دچار بالایی چندانی کند. علت این بی‌اعتنایی را شاید بتوان در جاهای دیگری پیدا کرد.

روند صعودی عرضه نفت ایران ادامه دارد و گزارش‌ها از این جریان صعودی بطور مدام بازار نفت را نشانه می‌گیرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، صادرات روزانه نفت و میعانات گازی ایران به بیش از دو میلیون بشکه در روز رسیده است و در محدوده ۲.۲ میلیون بشکه‌ای قرار دارد.

بر اساس ادعای تانکر ترکرز در این گزارش میانگین صادرات نفت و میعانات گازی ایران در آگوست به ۲.۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. این مقدار بیشتر از پیش‌بینی‌هایی است که پیش از این درباره سقف ممکن صادرات نفت ایران تخمین زده می‌شد. جوزف مک مونیگل رییس مجمع بین المللی انرژی پیش از پیروزی جو بایدن در انتخابات اعلام کرده بود که اگر بایدن به دنبال احیای توافق هسته ای با ایران باشد صادرات نفت ایران می تواند تا ۲ میلیون بشکه نفت افزایش پیدا کند.‌

افزایش صادرات نفت ایران نشانه اصلی مذاکرات و توافقات با ایران است که از مدت‌ها پیش مطرح می‌شد. حال همزمان با بی‌خبری از جزییات تفاهم نانوشته ایران و آمریکا صادرات نفت ایران از پیش‌بینی‌های برجامی هم بالاتر رفته است. با توجه به رد اخباری که تا کنون در باره ایران وجود داشته است این خبر اقتصادی و نفتی یک نشانه فراتر برای بازار ارز دارد که شاید تفاهم نانوشته ایران و آمریکا همچنان در حال پیشرفت است و بر اساس آنچه برخی گمانه‌زنی‌ها مطرح می‌کنند تفاهماتی‌به جز تبادل زندانیان هم در آینده بتواند بازار ارز را شگفت زده کند؛ به همین خاطر دلار تهران در روز قبل بالایی نداشت و حتی دلار هرات پایین‌تر هم رفته است.

میدان دست بازارساز است

روز قبل دلار تهران رنج شد، یعنی معامله‌گران ترجیح دادند نسبت به اخبار افزایشی و کاهشی بی‌حرکت باشند تا در ادامه با بررسی جریان اخبار وزن‌کشی کنند. معامله‌گران درهم کمی قیمت‌ها را بالا بردند که باز هم حباب درهم را در محدوده طبیعی روزهای قبل نگه داشت ولی کاهش دلار در هرات و سلیمانیه به اندازه‌ای بود که رشد محدود درهم به چشم نیاید، دلار حمایت محدوده ۴۸ هزار و ۶۰۰ تومان را پیش رو دارد که در صورت شکسته شدن میدان دست کاهشی‌های بازار خواهد افتاد ولی آنچه مهم است، روند آرام دلار است که جذابیت معاملات را از بین برده و نشان می‌دهد فعلا میدان دست بازارساز است.

حباب سکه وارد کانال جدید شد

قیمت سکه نیز در معاملات روز قبل کاهش یافت و از نظر تکنیکالی روند نزولی سکه می‌تواند تا نیمه اول کانال ۲۷ میلیون تومانی ادامه داشته باشد. اما نکته دیگری که برای سکه وجود دارد آن است که پس از 10 رو‌ز که حباب سکه در محدوده ۲۱ و ۲۲ درصدی نوسان می‌کرد روز قبل حباب سکه کاهش یافت و پس از 10 روز وارد کانال ۲۰ درصدی شد که نشان می‌دهد احتیاط در میان معامله‌گران سکه کمی بالا رفته است.

لازمه برگشت بورس

اصلاح ماهانه بورس از هفدهم مرداد شروع شد و هنوز قطعیتی درباره پایان آن وجود ندارد، بورس تهران چهار روز اصلاح کرده و به محدوده حمایتی مهم رسیده که هم سطح خط روند صعودی آنست ولی در محدوده های فعلی با حجم اندک معاملات رنج شده است. آنچه لازمه برگشت شاخص کل از محدوده فعلی است رشد ارزش معاملات خرد است ارزش معاملات تعیین کننده زور شاخص برای حرکت رو به بالاست چرا که در چینن شرایطی اگر سهامداران احساس کنند بازار ارزنده است و آینده آن صعودی است وارد بازار خواهند شد ولی ارزش معاملات خرد به قدری ضعیف است که تحلیلگران را نگران کرده است. سطح ارزش معاملات خرد پایین است اگر در همین محدوده ها بماند امیدی به رشد بازار سهام در کوتاه مدت نمی ماند. در صورتی که شاخص کل رو به بالا حرکت کند تا مقاومت محدوده یک‌میلیون و ۹۷۵ هزار واحد می تواند رشد کند در غیر اینصورت اگر حمایتی که شاخص کل دارد از دست برود می تواند تا حمایت محدوده یک میلیون و ۸۸۰ هزار واحدی آن را به عقب براند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا