ارز دیجیتال

مقایسه هزینه استخراج بیت کوین در ایران و آمریکا در تابستان ۲۰۲۳

[ad_1]

تابستان همیشه بدترین فصل برای استخراج بیت کوین است. کمبود و گرانی برق در کنار گرمای هوا کار را برای ماینرها سخت‌تر می‌کند. حالا کوین گکو (CoinGecko) در جدیدترین گزارش خود به مقایسه هزینه استخراج بیت کوین در کشورهای مختلف پرداخته است. 

به گزارش والکس و به نقل از enbitcoinsistemi، گزارش تحقیقی کوین گکو به این مساله می‌پردازد که هزینه استخراج یک عدد بیت کوین کامل با توجه به قیمت برق در کشورهای مختلف چقدر است؟

این گزارش تخمین می‌زند که به عنوان یک ماینر مستقل، استخراج یک عدد بیت کوین به طور متوسط ​​به ۲۶۶ هزار کیلووات ساعت برق نیاز دارد که حدود هفت سال طول می کشد. (برای یک ماینر)

میانگین هزینه برق خانگی برای استخراج یک عدد بیت کوین کامل ۴۶۲۹۱ دلار است. این رقم با قیمت فعلی بیت کوین در ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ که ۲۶ هزار دلار است اختلافی حدودا ۲۰ هزار دلاری را نشان می‌دهد.

costs-needed-to-produce-1-bitcoin
هزینه استخراج بیت کوین چقدر است؟

اما عدد ۴۶ هزار دلار که در بالا به آن اشاره کردیم میانگین جهانی است. تفاوت قیمت برق در نقاط مختلف جهان باعث می‌شود این میانگین در قاره‌های مختلف بسیار متفاوت باشد. در اروپا میانگین هزینه برق خانگی برای استخراج یک عدد بیت کوین کامل حدود ۸۶ هزار دلار است. اما همین رقم به طور تقریبی در آسیا چیزی در حدود ۲۰ هزار دلار است. با این حساب می‌توان گفت که آسیا برای استخراج بیت کوین بسیار به صرفه‌تر است. 

بر اساس داده‌های آماری و با توجه به قیمت برق خانگی و قیمت فعلی بیت کوین، استخراج یک عدد بیت کوین برای یک ماینر تنها در ۶۵ کشور جهان سودآور است. این کشورها بیشتر در آسیا و آفریقا واقع شده‌اند، جایی که میانگین قیمت برق کمتر از سایر مناطق در جهان است.

گزارش کوین گکو به ما می‌گوید که ۹ کشور جهان استخراج، تجارت و استفاده از ارزهای دیجیتال را به طور کامل ممنوع اعلام کرده‌اند و فعالیت کریپتویی در ۴۲ کشور دیگر با محدودیت‌هایی همراه است. 

۱۰ کشور که بیشترین هزینه برق برای استخراج یک عدد بیت کوین را دارند به شرح زیر فهرست شده‌اند:

ایتالیا ۲۰۸۵۶۰.۳۳ دلار 

اتریش ۱۸۴,۳۵۲.۴۴ دلار 

بلژیک ۱۷۲۳۸۱.۵۰ دلار

دانمارک ۱۶۶۷۹۵.۰۶ دلار 

آلمان ۱۶۳۳۳۶.۷۹ دلار 

ایرلند ۱۵۹۶۱۲.۵۰ دلار 

لیتوانی ۱۵۲,۱۶۳.۹۲ دلار 

هلند ۱۳۷۷۹۸.۷۹ دلار 

انگلستان ۱۳۰۶۱۶.۲۳ دلار 

جزایر کیمن ۱۲۸۲۲۲.۰۴ دلار

costs-needed-to-produce-1-bitcoin
ارزان‌ترین کشورها برای استخراج بیت کوین

۱۰ کشوری که کمترین هزینه برق برای استخراج بیت کوین را دارند نیز به شرح زیر هستند:

لبنان ۲۶۶.۰۲ دلار 

ایران ۵۳۲.۰۴ دلار 

سوریه ۱۳۳۰.۱ دلار 

اتیوپی ۱۵۹۶.۱۲ دلار 

سودان ۲۱۲۸.۱۷ دلار 

لیبی ۲۶۶۰.۲۱ دلار 

قرقیزستان ۲۶۶۰.۲۱ دلار 

آنگولا ۳۷۲۴.۲۹ دلار 

زیمبابوه ۳۹۹۰.۳۱ دلار 

بوتان ۴۲۵۶.۳۳ دلار

همان‌طور که می‌بینید براساس گزارش کوین گکو ایران دومین کشور ارزان از نظر قیمت برق برای استخراج بیت کوین است. در ترکیه تقریبا ۲۲۰۰۰ دلار و آمریکا نیز حدودا ۴۶۲۸۰ دلار لازم است تا یک عدد بیت کوین به طور کامل استخراج شود. 

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا