بورس

تأثیر دولت سیزدهم بر بازار سهام/ ریزش 75 میلیارد دلاری ارزش بورس در 2 سال

[ad_1]

اکوایران: بازارسهام در سالگرد دوم دولت سیزدهم شاهد ارزش 145.6 میلیارد دلاری بورس تهران است. این درحالی است که دولت سیزدهم بورس تهران را با ارزش بازاری 221 میلیارد دلاری تحویل گرفته بود.

به گزارش اکوایران، بورس تهران در روند دوساله اخیر اقتصاد کشور چالش‌های فراوانی را پشت سر گذاشته است. تصمیمات سیاست‌گذاران همواره اثرات مثبت و منفی بر بازار سهام داشته‌اند که می‌توان این سیاست‌گذاری‌ها را اصلی‌ترین عامل روند شاخص‌های سهامی و ارزش بازار سهام دانست.

ارزش بازاری بورس تهران در نیمه مرداد ماه سال 1400 بالغ بر 5 هزار و 658 همت بوده که تا نیمه مرداد ماه امسال به سطح 7 هزار و 201 همت رسید. رشد 27.3 درصدی ارزش ریالی بورس تهران در دوسالگی دولت سیزدهم در حالی رخ داده است که قیمت دلار در بازار آزاد بیش از 90 درصد افزایش داشته است.

ارزش دلاری بورس تهران برای مقایسه روند رشد ارزش بازار سهام مقیاس بهتری به نسبت ارزش ریالی به حساب می‌رود. ارزش دلاری بازار سهام نسبت به قیمت دلار در بازار آزاد تعدیل می‌شود که در نیمه مرداد ماه 1400 بالغ بر 221 میلیارد دلار بوده است. ارزش 221 میلیارد دلاری بورس تهران در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم یکی از بالاترین مبالغ در این دوساله است.

ریزش 34 درصدی ارزش بازار سهام

در نیمه مرداد ماه امسال ارزش دلاری بورس تهران تا سطح 145 میلیارد دلاری کاهش یافته و حتی در انتهای بهمن ماه سال 1401 تا سطح 124 میلیارد دلاری نیز پایین آمده است.

روند_ارزش_دلاری_و_ریالی_بورس_تهران_از_نیمه_مرداد_ماه_1400

حال با وجود ثبات نسبی نرخ دلار در کانال 49 هزار تومانی، ارزش دلاری بورس تهران در سالگرد دوساله فعالیت دولت رئیسی 34 درصد افت داشته است. درصورتی که جهش نرخ ارزی پیش‌رو باشد؛ با وجود احتمال افزایش ارزش ریالی بورس تهران، همچنان نمی‌شود روندی صعودی برای ارزش دلاری بورس متصور بود.

بورس تهران در این دو ساله نزدیک به هزار و 543 همت به ارزش ریالی خود افزوده است اما بیش از 75 میلیارد دلار از ارزش دلاری خود را از دست داده. افت 75 میلیارد دلاری ارزش بورس تهران درحالی اتفاق افتاده است که در سال 1401 مجموع صادرات کشور 112.8 میلیارد دلار بوده است.

عملکرد 2 ساله دولت در بازار سهام؛ فرار 97 هزار میلیارد تومان سرمایه از بورس

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا