بورس

پیش بینی بورس امروز 17 مرداد 1402 / چه عاملی روند بازار را تعیین می‌کند؟

[ad_1]

اکوایران: می‌توان گفت روند بازار در این روزها همسو با اخبار مثبت و منفی تغییر می‌کند. در چنین شرایطی دور از ذهن نیست که نگاه سهامداران و معامله گران کوتاه مدت باشد و به نوسان گیری روی بیاورند.

به گزارش اکوایران، برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه 17 مرداد- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. در روز دوشنبه شاخص کل بورس 11 هزار و 109 واحد رشد کرد و به رقم 2 میلیون و 51 هزار و 121 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 2 هزار و 558 واحد بالا آمد و در رقم 719 هزار و 560 واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس 109 واحد رشد کرد و به رقم 26 هزار و 650 واحد رسید. شاخص هم وزن فرابورس نیز افزایش 196 واحدی داشت و به سطح 131 هزار و 301 واحد رسید. 

در پایان معاملات ‌روز دو‌شنبه، 400 نماد رشد قیمت و 297 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 57 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 43 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دو‌شنبه در بورس شرکت سرمایه گذاری سایپا (وساپا)، شرکت سرمایه گذاری رنا (ورنا) و شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر)، شرکت ریل پرداز سیر (حریل) و شرکت سوژمیران (فسوژ) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای سصفها (شرکت سیمان اصفهان)، چکاوه (شرکت صنایع کاغذسازی کاوه) و شلعاب (شرکت لعابیران) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس (ثپردیس)، شرکت سیمان لار سبزوار (سبزوا) و شرکت بیمه میهن (میهن) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات دوشنبه، 72 نماد صف خرید داشتند و 60 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 12 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 259 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 16 درصدی به 296 میلیارد تومان رسید. 

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز

معامله‌گران در شرایطی به استقبال معاملات امروز می‌روند که دیروز شاخص‌های بازار برای پنجمین روز رشد کردند. شاخص کل بورس 0.54 درصد رشد کرد و شاخص هم وزن 0.36 درصد صعود کرد. 

دیروز ارزش معاملات خرد با رشد 18 درصدی به 5 هزار و 617 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. 

بدین ترتیب شاخص با جلوداری فارس، فملی، تاپیکو، خودرو، وبملت، فولاد و خساپا رشد کرد. تعداد نمادهای سبز بازار نیز بیشتر بود و 57 درصد کل بازار را تشکیل داد. 

همچنین روز دوشنبه برای دومین روز متوالی شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم و 599 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار خارج شد. دیروز نمادهای غدشت، شتران، شپنا، شبندر و فملی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در مقابل نمادهای خگستر، خودرو و وکار بیشترین ورود را ثبت کردند. 

بدین ترتیب شاخص تا نیمه کانال 2.1 میلیونی رشد کرد. ناظران مصوبه دیروز مجلس را یکی از عوامل رشد بازار دانستند. صبح امروز با رأی نمایندگان مجلس، سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز دریافت کرد که بخشی از منابع داخلی خود را به شکل سپرده در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه قرار دهد. همچنین صندوق توسعه ملی نیز مجاز شد تا یک درصد از منابع ورودی سالانه خود را در این صندوق سرمایه‌گذاری کند.

دیروز شاهد ورود پول حقیقی به نمادهای خودرویی و خروج سرمایه از نمادهای پالایشی بودیم. اتفاقی که متأثر از خبرها درباره عرضه کالاها از جمله خودرو در بورس کالا است. با اعلام موافقت وزرای صمت، نفت و اقتصاد مبنی بر عرضه تمامی کالاها در بورس کالا، حالا خودرو در یک قدمی این بازار قرار گرفته است. به نظر می‌رسد دولت برای موافق ‌سرگیری فروش خودرو در بورس کالا است.

 بنابراین می‌توان گفت روند بازار در این روزها همسو با اخبار مثبت و منفی تغییر می‌کند. در چنین شرایطی دور از ذهن نیست که نگاه سهامداران و معامله گران کوتاه مدت باشد و به نوسان گیری روی بیاورند. 

پیش بینی بورس

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا