ارز دیجیتال

هزینه استخراج یک بیت کوین چقدر است؟

پس از رکود بازار در سال گذشته میلادی، ماینرهای بیت کوین سال ۲۰۲۳ را با مشکلات و دشواری‌های فراوان شروع کردند اما با رشد حدودا ۱۰۰ درصدی قیمت بیت کوین از ابتدای سال جاری تاکنون، اوضاع برای استخراج کنندگان بهتر شد و سود قابل توجهی را به دست آوردند. مساله نگران کننده برای آن‌ها هاوینگ ۲۰۲۴ است، جایی که پاداش استخراج نصف می‌شود و ماینرها امیدوارند بیت کوین با یک جهش قیمتی این کاهش درآمد را جبران کند. سوال اینجاست که هزینه استخراج و یا ماین کردن یک عدد بیت کوین کامل چقدر است؟

به گزارش والکس و به نقل از cryptopotato، براساس داده‌های اطلاعاتی ۱۶ شرکت بزرگ استخراج کننده بیت کوین در مجموع در ۱۶ درصد از کل بیت کوین ماین شده نقش داشته‌اند و ظرفیت استخراج جمعی این شرکت‌ها ۷۲ اگزاهش در ثانیه بوده است، رقمی که انتظار می‌رود ظرف ۲ تا ۳ سال آینده افزایش پیدا کند. 

به گفته گوتام چوگانی (Gautam Chhugani)، تحلیلگر برنشتاین (Bernstein) شرکت‌های استخراج کننده بزرگتر با هزینه تولید پایین و بدهی کم، خود را برای هاوینگ ۲۰۲۴ و نوسانات احتمالا بازار آماده می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند با افزایش ظرفیت، سهم بیشتری از بازار را در اختیار داشته باشند. 

اما در نهایت به سوال اصلی خود برمی‌گردیم، هزینه استخراج یک عدد بیت کوین در شرایط فعلی بازار چقدر است؟ طبق برآوردهای برنشتاین، با توجه به اینکه بیت کوین در حال حاضر نزدیک به محدوده ۲۹ هزار دلار در حال نوسان است، هزینه تولید و ماین کردن هر عدد بیت کوین رقمی کمتر از ۱۵ هزار دلار است. 

با رخ دادن هاوینگ، پاداش ماینرها نصف و در واقع هزینه تولید دو برابر می‌شود و با فرض عدم افزایش قیمت بیت کوین، باید شاهد فشار به ماینرها باشیم. اتفاقی که می‌تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد. 

از جمله مواردی که استخراج کنندگان را به سال آینده امیدوار کرده گسترش صندوق‌های ETF بیت کوین است. آن‌ها منتظرند تا SEC با تایید این صندوق‌ها اوضاع بازار را بهتر کند تا شرایط برای افزایش استخراج بیت کوین فراهم شود، اما فعلا موضع کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در قبال ETF بیت کوین چندان راضی کننده نیست.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا