بورس

میلگرد محصولی ارزنده اما بدون مشتری

[ad_1]

استمرار رکود در بخش ساخت‌وساز کشور و فرار متقاضیان سرمایه‌ای از بازار مقاطع طویل فولادی باعث شد تا کمتر از 15 درصد میلگرد فولادی در بازار فیزیکی بورس کالا معامله شود. این در حالی است که با توجه به نرخ فروش شمش، بهای عرضه میلگرد ارزنده بود.

به گزارش اکوایران میلگرد عرضه شده در بازار فیزیکی بورس کالای ایران در روز شنبه چهاردهم مرداد ماه با استقبال کمی از سوی خریداران مواجه شد؛ تعطیلی سر اسری کشور در روز چهارشنبه یازدهم مرداد ماه باعث شد تا بورس کالا، عرضه‌های مقاطع طویل فولادی را به روز شنبه  منتقل کند. به این ترتیب رینگ صنعتی بورس کالا در روز ابتدایی هفته جاری میزبان عرضه باغ بر 156 هزار تن انواع میلگرد با قیمت پایه‌ای در بازه 20 هزار و 700 تومان تا 21 هزار و 800 تومان به ازای هر کیلوگرم بود.

تقاضای ثبت شده برای میلگرد عرضه شده در بازار فیزیکی بورس کالا تنها 68 هزار تن بود و در نهایت 23 هزار تن میلگرد با میانگین قیمت 21 هزار و 530 تومان به ازای هر کیلوگرم در بازار  فیزیکی بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت. به این ترتیب کمتر از 15 درصد عرضه میلگرد در بازار فیزیکی بورس کالا در این روز  مورد معامله قرار گرفت. رکود در بخش ساخت‌وساز کشور و نبود چشم‌انداز روشن نسبت به آینده باعث شده تا رینگ مقاطع طویل فولادی ظرف ماه‌های اخیر به شکل مستمری در گیر رکود سنگین باشد.

خرید مقاطع فاقد توجیه اقتصادی شد

میانگین نرخ فروش میلگرد در بازار فیزیکی بورس کالا ظرف روز شنبه 14 مرداد ماه بر ابر 21 هزار و 530 تومان بود؛ با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام شده فروش میلگرد از این بازار به 23 هزار و 530 تومان می‌رسد. این در حالی است که در همین زمان هر کیلوگرم میلگرد سایز متوسط در بازار آزاد تهران با نرخ 23 هزار و 600 تومان معامله می‌شد. به این ترتیب در شرایط کنونی تفاوت نرخ عرضه میلگرد در بازار آزاد و بهای آن در رینگ صنعتی بورس کالای ایران به مراتب محدود بوده و این موضوع باعث می‌شود تا خرید  این محصول از رینگ صنعتی بورس کالا جذابیتی نداشته باشد.

البته نبود مشتری برای میلگرد عرضه شده در بازار فیزیکی بورس کالا به مفهموم نرخ بالای آن نیست، با توجه به نرخ فروش شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالای ایران، قیمت پایه تعیین شده برای عرضه میلیگرد منطقی است، اما رکود سنگین حاکم بر بخش ساخت‌وساز باعث می‌شود تا خبری از تقاضا در رینگ صنعتی میلگرد نباشد.  

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا