ارز دیجیتال

شکایت از ایلان ماسک و X به دلیل نقض کپی‌ رایت

خبرگزاری فرانسه (AFT) از ایلان ماسک و شرکت X به دلیل نقض قوانین کپی‌رایت اروپا شکایت کرد. 

به گزارش والکس و به نقل از cointelegraph، خبرگزاری فرانسه در بیانیه مطبوعاتی خود از دادگاه می‌خواهد که توییتر را مجبور کند تا تعداد دفعات انتشار مقالات این خبرگزاری در این پلتفرم را اعلام کند.

حق‌الزحمه همان نکته‌ای است که خبرگزاری فرانسه روی آن تاکید دارد و انتشار مطالب بدون رعایت حقوق کپی‌رایت را نقض قوانین می‌داند به همین دلیل این شکایت مطرح شده تا توییتر که حالا با نام X شناخته می‌شود دستمزد و حق انتشار مطالب را دقیق محاسبه کند.

قانون کپی‌رایت اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ مجدد مورد بررسی قرار گرفت و به روزرسانی شد تا سازمان‌های خبری در ازای محتوایی که منتشر می‌کنند هم شامل این قانون شوند. طبق این قانون، رسانه‌های اجتماعی فعال در اتحادیه اروپا نمی‌توانند به طور قانونی محتوای خبری را بدون توافق با ناشر اصلی منتشر کنند. شبکه‌های اجتماعی و سایر رسانه‌هایی که مطالب خبری را بازنشر می‌کنند، باید براساس هر بار استفاده حق‌الزحمه پرداخت کنند. دامنه این قانون شامل ویدئو، تصاویر و فایل‌های صوتی نیز می‌شود. اما این قانون یک تبصره هم دارد، کلمات خاصی از یک محتوا و یا تکه‌هایی کوتاه از یک مطلب از رعایت کپی‌رایت معاف هستند.

ایلان ماسک در واکنش به این خبر، شکایت خبرگزاری فرانسه از شرکت X را بسیار عجیب خواند. ماسک توضیح می‌دهد که آن‌ها از ما می‌خواهند ضمن افزایش ترافیک سایتشان، به آن‌ها پول هم پرداخت کنیم. درحالی که این سایت‌ها درآمد تبلیغاتی دارند اما ما چنین چیزی نداریم.

این اولین بار نیست که خبرگزاری فرانسه از یک شرکت بزرگ تکنولوژی به دلیل نقض قوانین کپی‌رایت شکایت می‌کند. گوگل در سال ۲۰۲۱ و پس از دو سال نبرد حقوقی مجبور شد بر سر حق کپی‌رایت با این رسانه فرانسوی معامله کند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا