بورس

برای کاهش چشمگیر قیمت مسکن باید تولید بیشتر شود

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان؛ گفت: صنعت ساختمان که یکی از بزرگترین صنایع در کشور است در این نمایشگاه مشخص می‌شود که این صنعت به چه جایگاهی پیشرفت کرده است رسید.

بذرپاش گفت: حدود ۸۰ درصد محصولات تولیدات کشور ما در این حوزه مصالح ساختمانی قابلیت صادرات دارند. ۷۵۰ شرکت داخلی در این نمایشگاه شرکت کردند و ظرفیت عظیم و بزرگی در این حوزه در کشور وجود دارد.

وی در ادامه افزود: باید بازار سازی گسترده‌ای در حوزه صنعت مصالح ساختمانی در کشور ایجاد کنیم که مرتب مشوق‌های تولیدی جدیدی ما صادر خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه تاکید کرد: هدف گذاری که در حال حاضر هدف گذاری کردیم انتظار ما بیش از این رشد است و بیست و هفت شهر ساحلی را تصویب رساندیم که پروژه طرح نهضت ملی با شتاب بیشتری در حوزه تک طبقه و ویلایی در حال پیشرفت است.

این مسئول در ادامه گفت: ساخت و ساز واحدها مسکونی آغاز شده و ما خودمان را متعهد میدانیم که بازارهای را برای این صنعت ایجاد کنیم و اگر مهمان خارجی وارد کشورمان شود این وظیفه بر عهده ماست که شرکت‌های این صنعت و توانمندی‌هایش را به جهان معرفی کنیم. در مصالح ایرانی را در حوزه‌های مختلف برای کشورهای دیگر مشکل صادراتی نداریم و دچار کمبودی در این حوزه نیستیم.

وی در ادامه گفت: سازمان حوزه تجارت در این حوزه فعال‌تر خواهد درخشید البته این گستره صادرات که از ابتدای سال‌جاری شروع شده بسیاری از نیازها را پاسخ می‌دهد و یک سری سفارش گذاری‌های مطمئن باید ایجاد کنیم.

بذرپاش گفت: در شورای عالی مسکن است این طرح را مطرح کردیم که قیمت ساخت مسکن را با یک حداقل افزایشی باید تضمین دهیم و ما برای پیگیری مصوبات رئیس جمهور جلسات بسیار خوبی را انجام دادیم و بسیاری از مصوبات در سه ماه به مرحله اجرایی رسیده و این باعث خوشحالی ما است.

بذرپاش در خصوص کشور سوریه افزود: کشور سوریه نیز به ساختمان سازی نیازمند است و طبق بازدیدهای که از کشور سوریه شد بنا بر این شد تا از ظرفیت‌های ما بازدید داشته باشند و ما بتوانیم در این کشور حداکثر استفاده را از صنعتمان را داشته باشیم.

وی در مورد واحدهای در حال ساخت گفت: اکنون بیش از یک و نیم میلیون پروژه در حال ساخت در کشور وجود دارد که یک انباشت تقاضا و تولید در کشور به وجود آمده است و امروزه حدود یک و نیم میلیون مسکن در بافت فرسوده روستایی و غیره در حال ساخت است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: با همه محدودیت‌های مالی که وجود دارد تمام مشکلات بخش خصوصی و غیره حوزه صنعت ساختمان در کل کشور شروع شده و قطعاً کارها با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد و امسال و سال آینده زمان شکوفایی است.

این مقام مسئول در ادامه افزود: ابتدا باید با احتکار زمین مبارزه شود قطعاً نمی‌توان زمینی که سال‌ها در محدوده شهر است به کار گرفته نشود. هرچه تولید مسکن افزایش یابد، تولید واحدهای مسکونی یک بخشی از طرح نهضت ملی مسکن و بخشی دیگر از بافت فرسوده است.

وی گفت: بهترین روش ساخت مسکن جایگزین در حوزه بافت فرسوده است و ما مکانیزم‌های شهر سازان را ابلاغ خواهیم کرد و از طریق اجرای قانون مقررات با احتکار زمین مبارزه می‌شود.

این مقام مسئول در خصوص قیمت گذاری مسکن‌های طرح ملی افزود: دلایلی که مسبب افزایش قیمت در واحدهای ملی است به دلیل کاهش تولید مسکن بود زیرا؛ تولید مسکن به پایین‌ترین حد خود رسیده بود و سوداگری‌های زیادی در حال انجام بود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: مسکن یکی از مهم‌ترین کالاهای مورد نیاز مردم جامعه است و ما باید کمک کنیم که این بازار آرام به ثبات و آرامش بازگردد و دولت باید بیشترین سهم را در این حوزه داشته باشد. در کشور برای کاهش قیمت بررسی‌های میدانی در حال انجام است و ظرف دو هفته آینده آمار دقیق‌تری را اعلام خواهیم کرد.

وی در پایان گفت: همه شهرها مشمول کاهش قیمت شدند اما هر شهر با دیگری فرق دارد؛ البته هنوز کاهش قیمت‌ها مطلوب نیست و هر چه قیمت‌ها پایین رود تأثیرات را در بازار اجاره هم نشان خواهد داد و توقع ما از نظام بانکی این است که همکاری بیشتری داشته باشد و درصد سود و نرخ ودیعه مسکن افزایش پیدا کرد.

[ad_2]

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا